Selfies: Consumer behaviour and mass comunication
Selfie (Özçekim): Tüketici davranışı ve kitle iletişimi
- Tez No: 425099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez, bir postmodern iletişim aracı olarak selfie'nin (özçekim) kullanımı ve etkileri üzerinde durmaktadır. Anlık ve hızlıca cep telefonları ile çekilen Selfie portreleri çabuk bir biçimde sosyal medyada yerini bulup yayılır. Fotoğrafla oluşturulan bu öz-portreler aslında fotoğrafın ilk günlerinden beri kendini keşfetme ve yaratmanın bir yolu olarak şaşırtıcı bir biçimde yaygın olmuştur. Fotoğrafla ilgili denemeler yapmak isteyen sanatçıları için bu çalışmalarda kendilerinin modellik ediyor olması da kolay ve elverişli bir yol olarak görülmüştür. Bu çalışmanın temel amacı, 'selfie' lerin internet üzerindeki sunum ve paylaşımlarının, yeni bir sosyal olgunun oluşumunun nasıl hazırlayıp etkiledikleri sorularına yanıtlar aramaktır. Çalışma ayrıca, bir resim aracılığıyla kurulan iletişim süreçlerini incelemektedir. Anlık görsel iletişim, sosyal medya kullanıcıları tarafından yalnızca özel nedenler dolayısıyla değil aynı zamanda özel şirket ve kurumların yaptığı tanıtım ve reklam etkinlikleri için kabul edilmektedir. Araştırma ayrıca kişilerin kendilerinin çekip oluşturmuş olduklarını bu resimlerin kitlesel olarak kullanım ve paylaşımlarının gücü konusunda akademik bir farkındalık yaratmayı ve bu alana katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bir iletişim aracı olarak 'Selfie', bugüne kadar üzerinde yapılan tartışmalarda çok da vurgulanmamış olan eleştirel bir bakış açısı ve ilgiyi hak etmektedir. Çalışmanın ilk bölümlerinde, sosyal medya, öz-portre, öz-sunum, internetteki kitlesel davranışlar ve iktidar arasındaki ilişki irdelenmektedir. Burada ayrıca konuyla ilgili yapılmış başka araştırmalara da değinilmekte, ve ayrıca araştırmanın teorik çerçevesi oluşturan felsefe, sosyoloji ve iletişim kuramlarına dayalı tartışmalara yer verilmektedir. Internet üzerinde gerçekleştirilen araştırmada 214 kişi ile anket , 10 kişi ile de derinlemesine görüşme yapılmıştır.ve paylaşımlarında çok büyük Görüşülen kişiler 6 farklı ülkeden gelmelerine rağmen selfie çekimlerinde ve paylaşımlarında hemen hemen benzer bir tutum içinde oldukları bulunmuştur. Buradaki amaç, sosyal medyanın gelişim ve kullanımına ve internet üzerindeki görsel iletişimin nasıl kurulduğuna dair yeni verilere ulaşmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the influence of a usage of the selfie as a postmodern way of communication. Selfie is a fast self-portrait, made with mobile devices and immediately distributed and inscribed into one or more of social networks. The photographic self-portrait is surprisingly common in the very early days of photography exploration and invention, when it was often more convenient for the experimenting photographer to act as model as well. The aim of this thesis is to have a better understanding how through online representation of selfies new social phenomenon is born. The study also examines the process of communication through an image. This form of instant visual communication is accepted within social media users not only for private purposes, but often as a way of marketing promotional activities for private companies and institutions. The broader objective of this study is to contribute to the academic society to raise awareness about power of mass usage of images taken by oneself in order to send a message. Selfies as a communication tool deserve much more critical attention than they have received to date. The first chapters address to the multiple interconnections between social media, self-portraits, self-representation, online mass behaviour and power. In addition, the recent research work done on this field of studies is combined with theoretical background based on philosophy, sociology and communications theories. Qualitative research method has been applied in order to reach answers on research questions. An online survey was done with 214 participants, while an interview with another 10. Even though participants were from 6 different continents, it couldn't be noticed that the habits towards selfie taking and posting were different. The goal was to provide fresh insights into development of social media and specific set of online visual communications.