XVIII. yüzyıl sonlarında Manisa vakıfları (Şer'iyye Sicillerine göre)
Charities in Manisa in the late XVIII. centruy (Accordind to Court Recordes)
  1. Tez No: 425266
  2. Yazar: HACER HEYBELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışma XVIII. yüzyıl Osmanlı'sında Batı Anadolu'da bir kent olan Manisa'da sosyal bir kurum olan vakıfların varlığı ile ilgili bilgi verilmiştir. 187, 194 ve 211 Numaralı Manisa Şer'iyye Sicillerinde bulunan vakıf muhasebe kayıtlarından elde edilen bilgiler paylaşılarak tablolar halinde sunulmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda Manisa'nın üç ayrı döneminde var olan vakıfları ve bu vakıfların hangi amaçla kurulduğu tespit edilmiş olup para vakfı olarak varlıklarını sürdürdüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
İn the research, the presence of charities in Manisa, a town in West Anatolia of Ottoman Empire in the 18th centruy informed. Data wich has been obtained through charity accounting recordes in Manisa Court Recordes numbered 187, 194 and 211 has figured and this data has been peresented in charts. Through the data gathered, charities existing in three different periods in Manisa and the aim of them have been determined and it is revealed that these charities existed as cash charity.