İnsanın anlam arayışı ile yeni çağ inanışları arasındaki ilişki
Relations between man's search for meaning and new age beliefs
  1. Tez No: 425476
  2. Yazar: CÜNEYD AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilk olarak hayatın anlamı ile Yeni Çağ İnanışları değişkenleri arasındaki ilişkiyi, ikinci olarak ise, aynı değişkenler ile bazı demografik değişkenler arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemi, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Marmara Bölgelerini temsilen; Samsun (506), Trabzon (230), İstanbul (55) ve Malatya (164) illeri ve bu illerin bazı ilçelerinde esnaf, memur, serbest meslek erbabı, ziraat işçisi ve öğretmen olarak çeşitli iş alanlarında çalışan bireyler ile değişik ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören bireylerden tesadüfi yöntemle seçilmiş toplam 955 kişilik gruptan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında, Kaya ve Aydın'ın (2013) geliştirmiş olduğu Yeni Çağ İnanışları Ölçeği (YÇİÖ) ile araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Hayatın Anlamı ve Amacı Ölçeği (HAAÖ) ve kişisel bilgi soru maddelerinden oluşan anket formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, hayatın anlamı ile medeni durum [t(946)=6,51; p0,05]. Yeni Çağ İnanışları ile medeni durum [t(946)=3,54; p0,05], yaşanılan yer [F(4,945)=0,872; p>0,05] ve sosyo-ekonomik durum [F(4,936)=0,298; p>0,05] değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to examine the relations between the meaning of life and New Age Beliefs; and secondly, to examine the relations between the same variables and some demografical variables (such as age, sex, marital status, socio-economic status, education and residence). The study sample consists of the provinces Samsun (506), Trabzon (230), Istanbul (55) and Malatya (164) which represents the Black Sea, Eastern Anatolia and Marmara Regions and, civil servants, self-employed, agricultural workers and teachers who work in various business areas and individuals studying in various secondary and higher education institutions that live in these provinces or towns of these provinces selected by random sample consists of a total of 955 people. New Age Beliefs Questionnaire Scale is used for gathering data that was constructed and developed by Kaya and Aydın (2013) , The Meaning and Purpose of Life Scale which is developed by the same researcher and the questionnaire consists of questions of personal information item. The results showed that the meaning of life is correlated with the variable of marital status [t(946)=6,51; p0,05]. New Age Beliefs is correlated with the variable of marital status [t(946)=3,54; p0,05], living place [F(4,945)=0,872; p>0,05] and socio-economic status [F(4,936)=0,298; p>0,05].