Samsun florasında bulunan Tavşan Kirazı (Ruscus aculeatus) türünün rizomla çoğaltılması ve kesme yeşillik olarak vazo ömrünü uzatma olanaklarının araştırılması
A study on rhizome propagation and vase life of Ruscus aculeatus L. in flora of Samsun
  1. Tez No: 425813
  2. Yazar: ÖZLEM CANPALAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN GÜRSEL ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Samsun florasında bulunan Tavşan Kirazı (Ruscus aculeatus) rizomları farklı ortamlara dikilmiştir. Çıkış gösteren rizomlarda şaşırtma yapıldıktan sonra mikoriza ve gölgeleme uygulamasının etkisi araştırılmıştır. Ruscus aculeatus kesme yeşilliklerinde ise farklı vazo çözeltileri, ön uygulamalar ve sprey uygulamalarının hasat sonrası kaliteye (oransal taze ağırlık, vazo ömrü, yaprakların klorofil miktarı ve renk değerleri) etkileri incelenmiştir. Rizomla yapılan çoğaltma çalışmasında köklenme masasına göre saksıda torf + perlit ortamında % 75 çıkış ile en iyi sonuç elde edilmiştir. Kültüre alma çalışmasında gölgeleme (% 50) ve mikoriza uygulamaları sürgün sayısında ve boyunda önemli artışlar sağlamışlardır. Gölgeleme altında mikoriza uygulaması yapılan bitkiler en iyi gelişimi göstermişlerdir. Kesme yeşillikler üzerine yapılan çalışmalar bu türün vazoda su çekme sorunu olmadığını ve vazo ömrünün uzun olduğunu göstermiştir. Vazoda bakterisit olarak kullanılan 300 mg/L HQS (Hidroksiquinolin sülfat) vazo ömrünü kontrolde 22 günden 35 güne uzatmıştır. Ön uygulama olarak ise 20 saat süreyle verilen 500 mg/L AgNO₃ ve 1 mL/L promalin uygulamaları ile sprey olarak uygulanan 25 mL/L promalin vazoda oransal taze ağırlığı korumuş, klorofil miktarındaki düşüşü azaltmış ve renk değerlerini koruyarak vazo ömrünü uzatmıştır. Vazo çözeltisinde veya ön uygulama olarak verilen sakkaroz ise vazo ömrünü daha fazla uzatmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study Ruscus rhizomes obtained from the flora of Samsun were planted into different growing media. In addition, the effect of mycorrhiza and shading treatments on growth and development were investigated in young plants after transplanting into the pots. Effects of different vase solutions and pretreatments as pulse and spray on post-harvest quality (relative fresh weight, vase life, leaf chlorophyll content and color values) were investigated. The highest emerging ratio on the propagation by rhizome was obtained from peat+perlite (3:1) medium in pot with %75 ratio. Shading (%50) and mycorrhiza applications have provided a significant increase in the number of shoots and lenght in growing young plants. The plants applied with mycorrhiza under shading conditions showed the best improvement in plant development. Researches on cut foliages showed that there is no water uptake problem in this foliage which has a long vase life. 300 mg/L HQS (Hydroxyquinoline sulfate) used as bactericides in vase solution extended the vase life to 35 days while control was 22 days. Pulse treatment for 20 h with 500 mg/L AgNO₃,1 mL/L promalin and spray treatment with 25 mL/L promalin were maintained relative fresh weight in the vase, reduced the decline in chlorophyll content, and extended the vase life by protecting color values. Sucrose given as pulse treatment or vase solution did not extend the vase life significantly.