Kısa süreli test teknikleri ile bazı insektisitlerin genotoksik etkilerinin belirlenmesi ve bu etkilerin giderilmesi için Portulaca oleracea L. (semizotu) bitkisine ait çeşitli ekstraktların kullanılması üzerine araştırmalar
The study of determination of genotoxic effects of some insecticides by short term test methods and elimination of these effects by using several extracts of Portulaca oleracea L. (purslane) plant
  1. Tez No: 426086
  2. Yazar: HALİT KIZILET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada tarımda üretim, saklama ve işleme aşamalarında sıklıkla kullanılan Bifentrin (BİF), Permetrin (PER), İmidakloprid (İMİ) ve Asetamiprid (ASE) insektisitlerinin genotoksik etkileri in vivo ve in vitro olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Genotoksik etkilerin giderilebilmesi için de Portulaca oleracea L. (Semizotu) bitkisine ait metanol (POmet) ve su (POsu) ekstraktları kullanılmıştır. İn vivo test çalışmaları için Drosophila melanogaster'de Kanat Somatik Mutasyon ve Rekombinasyon Testi (SMART), in vitro test çalışmaları için de Kardeş Kromatid Değişim Testi (KKD) ve Mikronükleus Testi (MN) kullanılmıştır. SMART için D. melanogaster'in 3. evre trans-heterozigot larvaları dört farklı insektisit ile muamele edilerek erginleşen sineklerin kanat hücrelerindeki mutant trikomlar incelenmiştir. KKD ve MN için ise insan periferal lenfosit kültürlerine yine farklı konsantrasyonlarda BİF, PER, İMİ ve ASE insektisitleri ilave edilmiştir. 72 saat inkübasyona bırakılan kültürlerden yayma preparatlar hazırlanmış ve incelenmiştir. Ayrıca tüm testler için negatif kontrol olarak distile su ve insektisitlerin çözücüsü olan dimetil sülfoksit (DMSO), pozitif kontrol olarak da etil metansülfonat (EMS) kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; SMART'da normal kanat fenotipi için, tüm insektisit uygulama gruplarında doz artışına bağlı olarak toplam klon sayıları ve buna bağlı mutasyon frekansında artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the genotoxic effects of Bifenthrin (BIF), Permethrin (PER), Imidacloprid (IMI) and Acetamiprid (ACE) insecticides, which are frequently used in agricultural manufacturing, strorage and cultivation, in in vivo and in vitro environment. In order to eliminate genotoxic effects, we used methanol (POmet) and water (POwtr) extracts of Portulaca oleracea L. (Purslane). We utilized Wing Somatic Mutation and Recombination Test (SMART) in Drosophila melanogaster for in vivo and Sister Chromatid Exchange (SCE) and Micronucleus Test (MN) for in vitro studies. The 3rd stage trans-heterozygous larvae of Drosophila melanogaster were treated by four different insecticide for SMART and the mutant tricoms in wing cells of matured flies were studied. The different concentrations of BIF, PER, IMI and ACE insecticides were added to human peripheral lymphocyte cultures for SCE and MN tests. The smears from cultures incubated for 72 hours were prepared and studied. Additionally, in all tests, distiled water and a solvent of insecticides, dimethyl sulfoxide (DMSO), were used as negative controls, and ethyl methanesulfonate (EMS) was used as a positive control. An increase in the number of total clone spots and mutation frequency was observed as a result of the increase in the dosage of insecticides in all application groups for normal wing phenotype in SMART.