Balıkesir ve yöresinde mental retarde hastalarda nazal metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) taşıyıcılığı oranının moleküler yöntemlerle araştırılması
The investigation of carriage rate of nasal methicillin resistant Staphylococcus aureus (MRSA) in patients with mental retardation in Balikesir and its region by using molecular methods
  1. Tez No: 426506
  2. Yazar: TOLGA AKÖĞRETMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, Balıkesir ve yöresinde Mental Retarde hastalarda nazal Metisilin Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) taşıyıcılığı oranının, moleküler yöntemler ile araştırılarak saptanmasıdır. Çalışmamızda, Balıkesir Üniversitesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Mikrobiyoloji Laboratuvarında, Mart 2014 - Mayıs 2014 tarihleri arasında Balıkesir Firdevs Hattatoğlu İlköğretim Okulu öğrencilerinden 74 kişiden alınan nazal örnekler kullanılmıştır. Her öğrenciden, ikişer adet burun sürüntüsü alındı ve sürüntülerden birinin Chromagar kültür işlemleri, Gram Boyama yöntemi ile mikroskobik incelemesi, katalaz ve koagülaz işlemleri ile S.aureus doğrulamaları yapıldı. Diğer sürüntü ise moleküler tanı yöntem olarak SA Nasal Complete ile MRSA ve SA taramaları yapıldı. Kültür yönteminde %43.2 oranında üreme gözlemlendi. Moleküler yöntemdeki çalışmada ise MRSA ve SA oranları sırasıyla %13.5 ve %54.1 olarak bulunmuştur. Üremesi olan kişilerdeki MRSA ve SA oranları ise sırasıyla %31.3 ve %87.5 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak kültür yöntemi, moleküler yöntemlerin tanı açısından hızlı ve pratik olmasına rağmen, pozitiflik saptaması açısından daha güvenilir olduğu görülmüştür. Ayrıca oranların toplumsal kaynaklı MRSA oranına yakın değerde bulunması da öğrencilerin eğitim aldıkları okulda temizlik şartlarının sağlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to investigate and identify the ratio of nasal methicillin resistant Staphylococcus aureus (MRSA) carriage through the patiens with Mental Retardation in Balikesir and its around by using molecular methods. In our study, nasal samples taken from 74 students at Balikesir Firdevs Hattatoglu Primary School between March 2014-and May 2014 were used in the Microbiology Laboratory at Balikesir University Health Practice, Education and Research Hospital. Two nasal swabs were taken from each students and Chromagar culture method, microscopic examination by Gram Straining, and verification of Staphylococcus aureus by catalase and coagulase were done for one swab. For the other swab, MRSA and S.aureus (SA) screenings were done by SA Nasal Complete as molecular diagnosis. In the cultur method, reproduction was observed in 43.2%. In molecular method, MRSA and SA were found by 13.5% and 54.1% respectively. For the people observed reproduction, MRSA and SA were found by 31.3% and 87.5% respectively. As a result; it has been observed that the culture method is more reliable for the positive detection in spite of according to molecular methods. Moreover, it is clear that those students are in a hygenic circumstance as because the proportions which have been obtained are found to be close to the communal MRSA prevalence.