Ratlarda parasetamol ile oluşturulan karaciğer hasarı üzerine chrysin' in etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of chrysin on paracetamol-induced liver damage in rats.
  1. Tez No: 426893
  2. Yazar: EYÜP ELDUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada parasetamolün (PCM) yüksek dozlarda oluşturduğu karaciğer toksisitesi üzerine chrysin' in (CH) etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Araştırmada 5 grup ve her grupta 7 rat olacak şekilde toplam 35 adet Sprague Dawley rat kullanıldı. Kontrol grubuna (Sağlıklı); hiç bir ilaç uygulanmayarak, sadece oral serum fizyolojik (SF) verildi (6 gün). CH grubuna; 50 mg/kg/gün dozunda oral olarak 6 gün süre ile CH verildi, PCM grubuna ise; 6 gün oral SF verilerek 6. gün SF uygulamasından 30 dk. sonra 500 mg/kg oral yolla tek doz PCM uygulandı. PCM + CH 25 mg/kg/gün grubuna 6 gün CH oral olarak uygulayarak (25 mg/kg/gün) 6. gün CH uygulamasından 30 dk. sonra tek doz PCM (500 mg/kg/gün) gastrik sonda ile verildi. Benzer bir şekilde PCM + CH 50 mg/kg/gün grubuna da 6 gün CH oral olarak uygulanarak (50 mg/kg/gün) ve 6. gün CH uygulamasından 30 dk. sonra tek doz PCM (500 mg/kg/gün) oral yolla verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the effects of chrysin (CH on the liver toxicity of high doses of paracetamol (PCM). Material and Method: A total of 35 Sprague Dawley rats were used in this study, including five groups, 7 rats in each group. The control group (healthy) was given orally saline (SF) only for 6 days but not any drugs. The CH group was given 50 mg/kg/day of CH orally for 6 days. The PCM group was given SF orally for 6 days, and then 500 mg/kg single oral dose of PCM 30 min after SF treatment on the 6th day. The PCM + CH 25 mg/kg/day group was given CH (25 mg/kg/day) orally for 6 days and then single oral dose of PCM (500 mg/kg/day) 30 min after CH treatment on the 6th day by gavage. Similarly, the PCM + CH 50 mg/kg/day group was given CH (50 mg/kg/day) orally for 6 days and then single oral dose of PCM (500 mg/kg/day) 30 min after CH treatment on the 6th day by gavage. Results: It was determined that in the PCM group compared with the control group, the serum ALP, ALT, AST activities increased and that the liver SOD, CAT, GPx activities and GSH levels were decreased and the liver MDA levels were increased (P < 0.05 ).