Preeklamptik anne ve bebeklerinde iskemi modifiye albümin düzeyleri ve morbidite-mortalite ile ilişkisi
Levels of ischemia-modified albumin in preeclamptic mothers and their babies and its relation to morbidity and mortality
  1. Tez No: 426999
  2. Yazar: EMİNE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZMERT MUHAMMET ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada preeklamptik gebe ve bebeklerinde iskemi modifiye albümin (İMA) düzeylerinin belirlenmesi ve fetal-neonatal morbidite-mortalite ilişkisinin ortaya konulması amaçlandı. Çalışmaya aynı yaş grubunda ve gebelik haftası 32-37 olan 25 hafif preeklamptik gebe ve bebeği hasta grubu olarak, 25 normal gebe ve bebeği kontrol grubu olarak alındı. Gebelerden doğumdan önce periferik kandan, bebeklerinden ise postnatal göbek kordonundan, 6. ve 24. saatinde periferik kandan İMA, hemogram, karaciğer fonksiyon testleri (KCFT), böbrek fonksiyon testleri (BFT), albümin, C-reaktif protein düzeyleri bakıldı ve klinik veriler kaydedildi. Preeklamptik gebelerde venöz kanda İMA, KCFT ve BFT kontrol grubuna göre belirgin yüksek iken albümin ve hemogram değerleri belirgin düşük bulundu. Preeklamptik anne bebeklerinde %40 small for gestational age (SGA), %12 intrauterin büyüme geriliği (İUBG) saptandı. Preeklamptik anne bebeklerinde kontrol grubuna göre kord kanında İMA belirgin yüksek saptanırken, postnatal 6. ve 24. saatte farklılığın kaybolduğu görüldü. SGA bebeklerin kord kanı İMA düzeyi SGA olmayanlara göre belirgin yüksekti. Gruplardan kaybedilen bebek olmadı. Bu çalışmayla preeklamptik gebelerde kan İMA düzeyi ve bunların bebeklerinde kord kanı İMA düzeyinin belirgin yüksek olduğu gösterildi. Ayrıca preeklamptik gebeliklerde SGA ve İUBG olan doğumların arttığı ve SGA bebeklerin kordon kanı İMA düzeyinin de belirgin yüksek olduğu saptandı. Kord ve gebe venöz kan İMA düzeylerinin SGA'lı bebeklerde fetal iskemi ve/veya hipoksinin bir belirteci olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı. Bunun için geniş kapsamlı, kontrollü prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the levels of ischemia-modified albumin (IMA) in pregnant women with pre-eclampsia and their babies, and to reveal its relation morbidity and mortality. The study was included 25 mild pre-eclamptic pregnant women and their babies as a patient group, and 25 normal pregnant women and their babies as a control group; all of women were at the same age and appropriate (32-37) gestational week. IMA, complete blood count (CBC), liver function tests (LFTs), renal function tests (RFTs), albumin, and C- reactive protein levels were measured in pregnant women's peripheral venosus blood samples before the birth and measured in their babies' from the umblical cord and peripheral venosus blood samples at 6th and 24th hour of postnatal age. Clinical data of all groups were recorded. While IMA, LFTs and RFTs values were significantly higher in pre-eclamptic pregnant women to compare with normal pregnant women, albumin and CBC values were significantly lower. 40% of preeclamptic mothers' babies were small for gestational age (SGA), and 12% of them were intrauterine growth retardation (IUGR). While cord blood IMA levels were significantly higher in pre-eclamptic mothers' babies than the control group, it was seen that the difference of IMA levels at the postnatal 6th and 24th hour was disappeared. Cord blood IMA levels in the babies born SGA were significantly higher than in the babies born non-SGA. No babies died in both groups. In conclusion, this study demonstrated that blood IMA levels in pre-eclamptic pregnant women and their babies' significantly increased. In addition, it was found that the birth rates of SGA and IUGR were increased in pre-eclamptic pregnancies and that cord blood IMA levels in the babies born SGA were also were significantly increased. We think that cord blood IMA levels may be used as an indicator of fetal ischemia and/or hypoxia in the babies with SGA; however, the results of the present study are stil preliminary and future multi-institutional, prospective and controlled studies are warranted.