Mersin ili tıbbi atık yönetimi ve tıbbi atıkların buharlı sterilizasyonunun indikatör bakterilerle izlenmesi
Medical waste management in mersin and monitoring of medical wastes in steam sterilization with indicator bacteria
- Tez No: 427730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜNYAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tıbbi atıkların yönetimi ve bertarafı, Türkiye'de dahil olmak üzere gelişmekte olan tüm ülkelerin ortak sorunlarından birisidir. Bu çalışmanın amacı, Mersin kentinde tıbbi atık yönetimini incelemek, atıkların buharlı sterilizasyon sürecinde en uygun sıcaklık ve süre parametrelerini belirlemek ve çözüm önerileri geliştirmektir. Bu çerçevede, hem mevcut araştırmaların ve yayınların gözden geçirilmesi, hem de yapılan çalışmalarının istatistiksel olarak değerlendirilmesi sonucunda, Mersin kentinde üretilen tıbbi atıkların mevcut durumda nasıl yönetildiği tespit edilerek değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmada Mersin Büyükşehir Belediye sınırları dahilinde, tıbbi atık yönetimi incelenmiş, sağlık kuruluşlarında oluşan ortalama yıllık tıbbi atık miktarı, günlük ortalama tıbbi atık miktarları belirlenmiştir. Mersin il sınırlarında bütün kurum ve kuruluşlardan tıbbi atık toplanmaya 2007 yılında başlamış ve atıklar kireçle gömülerek bertaraf edilmiştir. Sterilizasyon tesisi 2012 yılında kurularak 954.648 kg, 2013 yılında 1.145.940 kg tıbbi atık toplanarak sterilizasyon işlemi yapılarak bertaraf edilmiştir. Yapılan deneylerde indikatör bakteriler kullanılarak sıcaklık ve süre parametreleri belirlenmiş ve tıbbi atıkların 121 °C de 30 dakikada steril olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical waste management and disposal, is one of the common problems of all developing countries including Turkey. The purpose of this study, to examine medical waste management, determine the optimum temperature, pressure and time for waste steam sterilization process parameters in the city of Mersin. In this context, vision of existing research and publications and statistical evaluation of the results of the surveys, the current status of medical waste generated in the city of Mersin. In this research we determined the annual amount of medical waste come from medical instution in Mersin Metropolitan Municipality area. Results of this study; medical wastes started to collect at the year of 2007 and disposed with lime. Sterilization plant is constructed in 2012 and 954.648 kg medical waste sterilized this year. In 2013, 1.145.940 kg medical waste sterilized and sent to the Mersin Metropolitan Municipality landfill. In the experiments we changed the temperature and time values, result of this research we determine the optimum time is 30 minutes and the optimum temperature is 121 °C for sterilization.