YbSZ ikili sisteminde ısıl işlem sürecinin tanecik oluşumuna etkisi
Effect of heat treatment process on grain size for YbSZ binary system
  1. Tez No: 427764
  2. Yazar: HANDE ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tez çalışmasında; kübik fazlı %8 mol Yb katkılı zirkonyum oksit (ZrO2) ikili bileşiğinin (8YbSZ) üretimi için uygulanan ısıl işlem sürecinde, en ideal taneciğin oluşması için ne kadar sıcaklığın ne kadar süre ile uygulanması gerektiği araştırıldı. Bunun için Pechini yöntemiyle Yb2O3'in ZrO2 içerisine katkılamaları yapılarak, kübik fazın oluşabildiği reaksiyon sıcaklıkları ve süreleri belirlendi. XRD ölçümünden sonra kübik yapıda olduğu tespit edilen toz numunelerin, şerit döküm yöntemiyle ince tabakaları üretildi. 6-8-10-12-14 kat tabaka olacak şekilde aynı basınç ve ısıl işlem uygulanarak 5 adet numune üretildi. Üretilen numuneler SEM ile karakterize edildi ve en uygun tabaka sayısı belirlendi. Belirlenen tabaka sayısına göre 9 numune daha üretilerek, her birine 3 farklı sıcaklık ve 3 farklı ısıl işlem uygulandı. Fırından çıkan numunelerin ortalama tanecik boyutu tespit edildi. Reaksiyon aktivasyon enerjileri (Ea) ve frekans faktörü (k0) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the determinitaion of how much heat should be applied how long time during the heat treatment process required for the production of 8% mol. Yb-doped ZrO2 binary cubic compound. Therefore, in the first step Yb2O3 powders doped into ZrO2 by the Pechini method afterwards there action temperature sand periods (times) have been determined for the cubic phase formation. Thin layers produced by tape casting method just after XRD measurements confirmed that the powder samples have cubic structures. The 5 samples were produced by applying the same pressure and heat treatment with 6-8-10-12-14 coat layers. SEM characterizations were used to determine the most ideal number of the layer. According to the determined number of layers 9 more samples were produced, afterwards three different temperature sand three heat treatment sapplied for each samples. Reaction activation energy (Ea) and frequency factor (k0) were calculated.