The effect of margin changes on futures market volume and trading
Teminat seviyesinin vadeli işlem sözleşmelerinin işlem hacmi ve açık pozisyon sayısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 427840
- Danışmanlar: DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Maliye, Econometrics, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İşlem teminatları, türev piyasalarda yatırımcıların pozisyon açabilmesi için yatırılması zorunlu olan ve piyasanın temerrüt riskine karşı korunmasını sağlayan güvenlik mekanizmasıdır. 1960'lı yılların sonuna doğru akademik çalışmalarda olarak da incelenmeye başlanan işlem teminatları konusunda yapılan çalışmaların sayısı türev piyasaların gelişmesiyle artmıştır. Araştırmacılar, çoğunlukla teminatın piyasa faaliyetleri üzerindeki etkisi, ideal teminat seviyeleri ve düzenleyici kurumun teminat seviyelerinin belirlenmesindeki rolü konularına odaklanmışlardır. Teminatın piyasa faaliyetleri üzerindeki etkisini inceleyen çalışmaların temelinde genellikle teminatın yatırımcılara olan maliyeti üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın amacı, Ocak 2009 ve Ekim 2014 arasındaki döneminde işlem görmüş olan BIST 30 INDEX, USD/TRY FX, TRY GOLD vadeli işlem sözleşmelerinin işlem hacmi ve açık pozisyon sayısı üzerinde, teminat seviyelerinin ve teminat seviyelerinde yapılan değişimlerin etkisinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Piyasadaki toplam faaliyetlerin yanı sıra bireysel ve kurumsal yatırımcıların faaliyetleri ayrıştırılarak zaman serisi regresyonu ve olay çalışması yöntemleriyle teminatın piyasa faaliyetlerine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Margins are performance bonds that are designed to protect market participants and the market as a whole against investor default. Academic interest in analyzing margins started in the late 1960s and the number of studies increased parallel with to the growth of the derivatives markets. Studies on margins mostly focus on optimal margin rules, regulations on margins and the impact of margin levels on trading activity. The aim of this study is to determine the impact of margin levels and margin changes on trading activity as measured by the open interest and trading volume of the most liquid futures contracts traded on the Turkish derivatives exchange. These contracts are the BIST 30 INDEX, USD/TRY FX, and TRY GOLD futures contracts and the sample period is from January 2009 to October 2014. The impact of margin levels and margin changes are examined separately by using time series regressions and an event study methodology. Since margin levels do not affect all trader types uniformly, their impact on trading activity also is examined by considering the composition of traders in the market as well as the trading activity of the entire market.