Yağ sektörü ürün ve atıklarının kimyasal karakterizasyonu ile çevresel akıbetinin incelenmesi
Investigation of environmental fate of oil sector products and wastes by chemical characterization
  1. Tez No: 427876
  2. Yazar: DİLEK BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Küresel olarak hızlı bir şekilde ilerleyen teknoloji, artan ve farklılaşan ihtiyaçlar karşısında yaşam standartları gün geçtikçe değişmektedir. Bu doğrultuda, hemen her alanda olduğu gibi, artan nüfus ve endüstrileşmeyle beraber gıda endüstrisinde beslenme amacıyla veya makinelerde yağlama işlemleri için kullanılan çeşitli yağ sektörü ürünlerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Kullanıldığı ortam ve koşulların neden olduğu fiziksel ve kimyasal kayıplar sebebiyle kullanım amacına uygunluğunu kaybederek atık formuna dönüşen yağlar, sahip oldukları kirleticiler sebebiyle bilinçsiz/kontrolsüz uzaklaştırılmaları sonucu çevre ve insan sağlığı tehdit etmektedir. Buradan hareketle, bu çalışmada, çeşitli yağ sektörü ürün ve atıklarında poliklorlu bifenil (PCB), metal ve halojen içeriği araştırılmıştır. Numunelerdeki ∑15 PCB miktarı tespit limiti-31,6 (4,71±6,17) mg/kg aralığında ölçülmüş ve numune türüne göre 10 Numara Yağ (5,90±7,83)> yağlı atıklar (4,35±4,51)> atık motor yağı (0,359±0,375)> hayvansal atık yağ (0,189)> bitkisel atık yağ (0,179±0,007) şeklinde sıralanmıştır. Atık yağ ve yağlı atıklar özelinde araştırılan Ʃ21 metal konsantrasyonu 1,29­104 (26,9±29,3) µg/g aralığında değişirken numunelerin %83'ünde tespit edilen Cl konsantrasyonu
Özet (Çeviri)
Living standarts are changing day after day in the face of global progressive technology and diversified needs. In this respect, the need for oil sector products is also increasing used for nutritional purposes in the food industry or for lubrication purposes in the machine together with increasing population and industrialization as in almost every field. Depending on the conditions, oils lose its relevance to the intended use and transformed into waste form due to deterioration in the physical and chemical structure, and thus, threaten the environment and human health in case of irrational and uncontrolled disposal due to the variety of pollutants being possessed of. In this study, polychlorinated biphenyl (PCB), metal and halogen content was investigated in the various oil sector products and wastes. Σ15 PCBs in the samples varied from below detection to 31,6 (4,71±6,17) mg/kg and lined up among the sample types as Number 10 lube (5,90±7,83)> oily wastes (4,35±4,51)> waste engine oil (0,359±0,375)> waste animal oil (0,189)> waste vegetable oil (0,179±0,007). While total halogen content as Cl detected in 83% of samples ranging from