Yakın Alan İletişimi tabanlı mobil hasta takip sistemi tasarımı
Near Field Communication based mobile patient monitoring system design
- Tez No: 427911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mevcut RFID teknolojilerini de destekleyen Yakın Alan İletişimi (NFC) güvenliğin ön planda olduğu uygulamalarda tercih edilmektedir. NFC tabanlı hasta takip sistemi, hastaların durum bilgilerini gerçek zamanlı olarak iletme ve geribildirim almada sağlık personelleri için etkin bir iletişim sağlamaktadır. Mobil Hasta Takip Sistemleri (MHTS)'nin, maliyetleri azaltma, ulaşılabilirlik ve hasta klinik verilerine erişim gibi avantajlarından dolayı kullanım alanları her geçen gün hızla yaygınlaşmaktadır. Bu tez çalışmasında, NFC teknolojisi kullanılarak bir mobil hasta takip sisteminin tasarım ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Tasarım ve uygulaması gerçekleştirilen mobil hasta takip sistemi ile aile sağlık merkezleri tarafından sunulan hizmetlerin veriminin arttırılması, teşhis, tedavi ve takip hizmetlerinin hızlandırılması ve dolayısıyla hastaların yaşam kalitesinin artırılması amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen sistem düzeneği ev, ofis, kampüs gibi binalara rahatlıkla kurulabilir. Şahısların/hastaların EKG, nabız, tansiyon, şeker gibi önemli parametreleri NFC destekli bir akıllı cihaz yardımıyla ikamet edilen bölgedeki sağlık personeline anlık iletilebilir. Böylece acil durumlara sağlık personelinin müdahale süresi hızlandırılabilir.
Özet (Çeviri)
Near Field Communication (NFC) also supports existing RFID technology is preferred in applications where safety is at the forefront. NFC-based patient tracking system, providing effective communication to health staff in taking forward the status information in real time and patient feedback. Mobile Patient Tracking Systems (MHTS), to reduce the costs, accessibility and patient areas because of the advantages such as access to clinical data is rapidly gaining popularity with each passing day. In this study, the design and implementation of a mobile patient monitoring system using NFC technology has been carried out. Design and implementation of mobile patients performed to increase the efficiency of the services offered by the family health centers and tracking systems, diagnosis, treatment and follow-up services to accelerate and thus is intended to improve the quality of life of patients. Performed system assembly houses, offices, buildings can be installed as easily campus. Thus, individuals / patients' ECG, heart rate, blood pressure, diabetes important parameters such as NFC support with the help of a smart phone is transmitted to the patient's health in areas inhabited by the staff, aimed to accelerate the response of the emergency_medical_personnel.