Peyvsazî di Kurmancî de: Nêrîneke Gıştî
Kurmancî'de kelime yapım yolları: Genel bir bakış
  1. Tez No: 428325
  2. Yazar: ÖMER DELİKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZAHİR ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Morfoloji, Linguistics, Morphology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı Kurmancî'de kelime yapım metodlarını incelemek ve dilin üretkenliği hakkında genel bir bakış açısı sunmaktır. Bu amaçla sözcüğü ve onu oluşturan daha küçük yapıları, sözcüklerin yapım süreçlerini ve sözcük yapımında farklı yolların üretimsel biçimbilimdeki rollerini incelemektedir. Kelime yapım yolları bir dilde kelimelerin hangi aşamalardan geçerek oluştuklarını araştırır. Tezin ilk bölümünde, biçimbilimin temel yapı taşları sayılan sözcük ve biçimbirimin tanımları, sözcük ve biçimbirim çeşitlerinin de yer aldığı bir genel çerçevede sunulmaktadır. Tezin ikinci bölümünde, Kürtçe'deki sözcük yapım süreçleriyle ilgili çalışmalara değinildikten ve sözcük yapım süreçinin kapsamı irdelendikten sonra birleşme, türetme, evrişim/fonksiyon değiştirme, kırpma, ödünçleme, karma, ikileme, uydurma ve benzeri metodlara değininilmiş ve mümkün oldukça her biri örneklendirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada bir tablo şeklinde Kurmancî'deki ardıllar sıralanmış ve bazıları fonksiyon ve kelimeye kattıkları anlam bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate word formation process in Kurmanji Kurdish and provide a general viewpoint related to productivity of the Kurdish language. The thesis is aimed at studying the notion of word and its smaller units, word formation process, role of different procedures of word-formation in derivational morphology. Word-formation is about how words of a language created. In the first chapter, as basic units of morphology, word and morpheme definitions broadly presented within a general framework of types of morphemes and words. In the second chapter after mentioning studies regarding word-formation in Kurdish and scope of word formation, it deals with processes of word formation such as compounding, derivation, conversion, blending, acronyms, reduplication, coinage and etc. Moreover, a list of suffixes of Kurmanji and functions and meanings they gave to the words is presented in this work