Turizmin sosyo-ekonomik etkileri üzerine bir araştırma: Safranbolu ve Amasra örneği
A study on the socio-economic impacts of tourism: Example Safranbolu and Amasra
  1. Tez No: 428355
  2. Yazar: BARIŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Safranbolu ve Amasra, Türkiye'de yerli turizm pazarında önemli bir marka olması, özellikle yaz ayları ve tatil dönemlerinde yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Bu çalışmada, bu bölgelere gelen turistlerin kentin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına olan etkileri ve yerel halkın söz konusu bu etkilere yönelik tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Safranbolu ve Amasra' da yaşayan toplam 400 kişiyle anket uygulaması yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde“SPSS for Windows”istatistik programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda hem Amasra'da hem de Safranbolu'da katılımcılar turizmin önemli bir gelir kaynağı olduğunu düşündükleri görülmüştür. Yapılan analizlerde, birinci boyut ile ikinci ve dördüncü boyut arasında ters yönlü bir ilişki orantı, üçüncü ve beşinci boyut arasında doğru yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmasının yanı sıra yerel halkın turistlerle birlikte olmaktan duydukları memnuniyet seviyesini artıran en önemli unsurun olumlu ekonomik etkileşim olduğu tespit edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda elde edilen en dikkat çekici bulgulardan biri ise, yerleşik halkın turistlerle birlikte yaşamaktan genel olarak memnun olduklarını belirtmeleri olmuştur. Arşiv Kayıt Bilgileri : Turizmin Sosyo-Ekonomik Etkileri Üzerine Bir Araştırma Safranbolu ve Amasra Örneği Tezin Yazarı: : Barış ÖZTÜRK Tezin Danışmanı: : Doç. Dr. Adem SAĞIR Tezin Tarihi : 25. 05.2016 Tezin Alanı : Sosyoloji Tezin Yeri: : KBÜSBE-KARABÜK Anahtar Sözcükler : Turizm, Turizm Sosyolojisi, Kültürel Değişim, Safranbolu, Amasra
Özet (Çeviri)
As they are important brands in local tourism market in Turkey, Safranbolu and Amasra are highly preferred especially during summers and holiday seasons. In this study, it was aimed to determine the effects of tourists towards the social, cultural and economic structure of the city, and the reactions of the local people towards these effects. In this study, general screening model was used. The data of the study were obtained via conducting a survey on 400 people who live in Safranbolu and Amasra. For the analysis of the data, SPSS for Windows Programme was used. At the end of the study, it was understood that the participants both in Safranbolu and Amasra thought that tourism was an important income source. In the analyses carried out, in addition to concluding that there was an indirect relation between the first and second/forth dimensions, and a direct relation between the third and the fifth dimensions; it was found that the most important element increasing the level of satisfaction which the local people feel for being together with the tourists was positive economic interaction. The most remarkable finding obtained as a result of the data analysis was that local people stated their pleasure to live with the tourists. Archive Registration Information Thesis Name : A Study on the Socio-economic Impacts of Tourism: Example Safranbolu and Amasra Thesis AUthor : Barış ÖZTÜRK Thesis Advisor : Doç. Dr. Adem SAĞIR Thesis Subject……………..: Master Thesis Thesis Date………………….:25.02.2016 Thesis Topic…………………..:Sociology Thesis Location………………:KBÜSBE-KARABÜK Key Words…………………..: Tourism, Sociology of Tourism, Cultural Change, Safranbolu, Amasra.