Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
Interception of telecommunications
  1. Tez No: 428615
  2. Yazar: SELAHATTİN SAMET BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ceza muhakemesi hukukunda esas olan, adli yolla maddi gerçeğe ulaşmaktır. Geçmişte yaşandığı iddia edilen bir olayın aydınlatılması ise sadece hukuka uygun delillerle mümkün olabilir. Koruma tedbirleri, delil elde etmek için birer vasıtadırlar. Bu tedbirlere temel hak ve hürriyetleri sınırladığından sadece belirli şartlarda altında başvurulması mümkün olmaktadır. Bu koruma tedbirlerinden biri de iletişimin denetlenmesidir. Gelişen teknolojiyle birlikte suç işlenmesi ve delillerin saklanması daha kolay bir hal almıştır. Bu nedenle maddi gerçeğe ulaşabilmek için bu delillere kaybolmadan ulaşabilmek gerekmektedir. Türkiye, AİHS'e taraftır ve AİHS m. 8/2'de haberleşme hürriyetinin hangi hallerde sınırlanabileceği sayılmıştır. Buna aykırı bir kararın yürütülmesi, kararın kendisini de elde edilen delili de hukuka aykırı hale getirecektir. Bu çalışmamızın birinci bölümünde genel hatlarıyla, kanun değişiklikleri ve yönetmelik hükümleriyle birlikte iletişimin denetlenmesi koruma tedbiri ele alınmış, ikinci bölümde ise Türk Ceza Muhakemesi hukukunda adli amaçlı telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Essentiality in the Criminal Procedure Law is to reach material fact through judiciary. Clarification of an event alleged to be happened in a time in the past can only become possible by the help of legal evidence. Measures of protection are means in order to obtain evidence. As these measures limit fundamental rights and liberties, they can only be applied in certain circumstances. One of these measures of protection is also to provide surveillance of telecommunications. In conjunction with advancing technology, cases of committal of crime and preserving evidences have been more readily seen. Hence, to reach material fact, these evidences necessitate to be collected before they disappear. Turkey is party to European Convention of Human Rights (“ECHR”), and in what circumstances freedom of communication can be limited is listed under the article of 8/2 of ECHR. Implementation of a decision against this article will make the decision itself as well as the evidence illegal. In the first part of this study, amendments to the law and provisions of the regulations along with surveillance of telecommunications are addressed, and in the second part, surveillance of telecommunications as a coercive method of investigation in the Turkish Criminal Procedure Law is examined.