Sporcularda serum D vitamini düzeyi ile kardiyak otonomik fonksiyon arasında ilişki var mı?
Is there A relationship between serum vitamin dD level and cardiac autonomic disfonction?
- Tez No: 428932
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Spor, Cardiology, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mortalite ile yakından ilişkisi olan kardiyak otonomik fonksiyonun sporcularda ayrıca performans ile de ilişkisi olduğu bilinmektedir. Ancak sporcularda D vitamini düzeyiyle kardiyak otonomik fonksiyon ilişkisini araştıran çalışma yoktur. Sporcularda D vitamini düzeyiyle kardiyak otonomik fonksiyon arasındaki ilişki araştırılarılması amaçlandı. Çalışmaya 56 sağlıklı sporcuyla sağlıklı ve sedanter olan 33 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Serum D vitamin düzeyine bakıldı. Katılımcılara submaksimal treadmill egzersiz testi yapıldı. Egzersiz sonrası, birinci, ikinci ve üçüncü dakikalarda kalp atım toparlanma indeksi(HRR) bakıldı. HRR3 sporcu grubunda daha yüksek bulundu (ortanca 67.5 ve 55, p:0.001). Sporcularda D vitamini düzeyiyle HRR1, HRR2, HRR3 arasında ilişki izlenmedi. Kontrol grubunda D vitamini düşük olanlarda ortanca HRR2 normalin alt sınırında izlendi (43(29-53)). Kontrol grubunda serum D vitamin düzeyi ile HRR2-HRR1 farkı arasında pozitif yönlü bir ilişki izlendi.
Özet (Çeviri)
Beside its relation to mortality, cardiac autonomic function can also give information about athletic performance. There is no study evaluating the association of cardiac autonomic tone with VitD deficiency in athlets. We aimed to evaluate the association of cardiac autonomic functions with Vitamin D deficiency in athlets. 56 healthy athlets and 33 healthy but sedentary participants were enrolled. The 25(OH)D concentration was measured. Participants underwent a submaximal exercise stress testing. All patients spent at least 3 minutes of recovery. Heart-rate recovery indices were calculated by subtracting first-, second-, and third-minute heart rates from the maximal heart rate.HRR3 was higher in athlets (median, 67.5 vs 55, p:0.001). there was no correlation between vitamin D and HRR1, HRR2, HRR3 in athlets. In control group median HRR2 was 43, the lowest of normal levels (median 43(29-53)).