Parkinsonlu hastaların ventrikül hacimlerinin atlas temelli metot kullanılarak hesaplanması
Calculation of brain ventricles volume using atlas based method in patients with parkinson
- Tez No: 429060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Parkinson hastalığı, genellikle 50-60 yaşları arasında başlayan, yavaş progresif seyirli, kronik bir nörodejeneratif hastalıktır. Parkinsonlu hastaların MR görüntülerini farklı metotlarla inceleyerek bu hastalıkta beyinde hacimsel olarak değişikliklerin bulunduğunu bildiren çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada Parkinsonlu hastaların beyin ventriküllerindeki hacimsel değişikliklerinin sağlıklı bireylere göre kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 21 (12 kadın, 9 erkek) Parkinsonlu hastanın ve 20 (9 kadın, 11 erkek) sağlıklı bireyin beyin ventriküllerinin hacmi T1 ağırlıklı beyin MR görüntüleri üzerinde Atlas temelli görüntü işleme programı olan MriStudio (DTIStudio, ROIEditor ve Diffeomap) programı ile beyin parselasyonu yapılarak otomatik olarak hesaplandı. Ayrıca planimetrik analizlerden ImageJ programı ile de beyin ventriküllerinin hacmi manuel olarak hesaplandı. ImageJ ile elde edilen ölçüm sonuçları altın standart olarak kabul edildi ve her iki yöntemle elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. Çalışmada görüntüler 3D T1 ağırlıklı 1.5 Tesla (T) manyetik rezonans (MR) cihazından alındı. Elde ettiğimiz ölçüm sonuçlarına göre Parkinsonlu hastaların ventrikül hacimlerinde genel olarak artış tespit edildi. ImageJ ile yaptığımız ölçüm sonucunda Parkinsonlu hastaların lateral ventriküllerindeki hacimsel artış kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Çalışmamızın hem Parkinsonlu hastalarda hemde beyin ile ilgili başka problemlerde beyindeki hacimsel değişiklikleri değerlendirmede yapılacak olan çalışmalara anlamlı bilgiler sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a chronic neurodegenerative and slowly progressive disease that usually begins between 50-60 years of age. There are several studies which examine MR images of patients with Parkinson via different methods and indicating the changes in volume in the brain. This study aims to compare the changes in volume in their brain ventricles of patients with Parkinson's to healthy individuals. In the study brain ventricles' volumes on T1 weight brain magnetic rezonans (MR) images of 21 patients (12 females, 9 males) with Parkinson's and 20 healthy individuals (9 females, 11 males) calculated automatically by doing brain parcellation with MriStudio (DTIStudio, ROIEditor & Diffeomap) which is an Atlas based image analyzing program. Besides brain ventricles' volumes calculated manually through ImageJ program which is a planimetric analysis program. Measurement results obtained by ImageJ was considered the gold standard and compared the results obtained by both methods. The images obtained from 1.5 Tesla (T) MR device. According to the analysis results, enlargement was detected in brain ventricles' volumes of patients with Parkinson's. Enlargement in lateral ventricles volume of patients with Parkinson was found to be statistically significant compared with healthy individuals' regard to the measure result of ImageJ (p0.05). It is believed that this study will contribute to future studies evaluating the changes in volume in brain of both patients with Parkinson's and with other brain problems.