Pendik bölgesinde aile sağlığı merkezlerinde kayıtlı kırk yaş üstü erişkinlerde olası obstrüktif uyku apne prevalansı
Prevalence of probable sleep apnea in primary care population in subjects forty years and older in pendi̇k district of istanbul
  1. Tez No: 429112
  2. Yazar: SENEM BUĞDAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: En belirgin semptomları uykuda apne, hipopne, horlama ile gün içinde uykululuk hali olan obstrüktif uyku apne sendromu, çok çeşitli ve ciddi komplikasyonları olan, ancak altın standart tanı yöntemi olan polisomnografiye özellikle birinci basamak ortamında ulaşım güçlüğü nedeniyle tanısı görece zor olan bir hastalıktır. Amaç 1: Çalışmanın birincil amacı Pendik ilçesinde Berlin anketi kullanılarak olası OUAS tanısı alan hasta prevalansını tespit etmektir. Amaç 2: Çalışmanın ikincil amacı ise STOP-BANG anketinin Berlin anketiyle tutarlılığını belirlemektir. Yöntem: Topluma dayalı olası OUAS sıklığı %37,5 olarak kabul edildiğinde, araştırma evrenini % 95 güven düzeyi , % 3 örneklem hata payı ile temsil edebilmek için ulaşmamız gereken rakam 996'dir. Ulaşılan kişilerin çalışmaya katılmayı kabul etme oranının %75 olabileceği öngörüsüyle en az 1328 kişinin çalışmaya dâhil edilmesi planlandı. Pendik bölgesinde birinci basamakta görevli 157 aile hekimiyle görüşüldü ve kayıtlarını bize açan 139 aile hekiminin 40 yaş üstü kişi kayıtlarından randomize sayılar tablosu kullanılarak 9 kişi seçildi. Seçilen kişilere telefonla ulaşılarak Berlin ve STOP-BANG anketi ile risk faktörleri ve semptom sorgusu yapıldı. Bulgular: Beş yüz üç kişinin cevapladığı Berlin anketi sonuçlarına göre Pendik bölgesinde olası OUAS prevalansı %35,8 olarak saptanırken, daha az kişinin (n=241) cevap vermiş olduğu STOP-BANG ölçeğine göre olası OUAS prevalansı %49,6'dır. Her iki anketi yanıtlayanların (n=241) %34,4'ü her iki ankete göre yüksek riskli bulundu. İki anket %23,2 hastada farklı sonuç verdi ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı idi.
Özet (Çeviri)
Background: Obstructive sleep apnea is a serious condition with sleep apnea, hypopnea, snoring and excessive daytime sleepiness as the most prominent symptoms. Altough it has many, sometimes severe complications, it is hardly ever diagnosed in primary care because of the difficulty in reaching polysomnography. Aim: The goal of our research is to investigate the prevalance of probable patients with OSAS in Pendik (İstanbul / TURKEY) using the Berlin questionnaire. The secondary goal of our research is to determine the coherence between Berlin and STOP-BANG questionnaires. Method: The probable prevalence of OSAS was assumed to be 37,5%. 996 subjects were needed to achieve a 95% confidence level of sample representation with a 3% margin of error. The response rate was predicted to be 75%. Therefore, 1328 subjects were planned to be reached for this study. 157 primary care physicians practicing in Pendik district of İstanbul (Turkey) were visited, of whom 139 granted access to their records. Nine subjects, aged 40 and above, were randomly chosen from the records of each physician, using a table of randomized numbers. Subjects were called by telephone and asked to undergo the Berlin and STOP-BANG questionnaires. Results: Fivehundred and three attendants completed the Berlin questionnaire. The prevalance of OSAS in Pendik was 35,8% according to the Berlin questionnaire and 49,6% according to the STOP-BANG questionnaire, which fewer attendants completed (n=241). 34,4% of participants who completed both questionnaires (n=241) had a high risk of OSAS according to both questionnaires. The results of both questionnaires were different in 23,2% attendants, which was statistically significant.