RFID tabanlı yeni bir yakıt tanıma sistemi tasarımı
RFID based design of a new fuel recognition system
  1. Tez No: 429297
  2. Yazar: FATİH MARAŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ÇIBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında; RFID teknolojisi kullanılarak geliştirilen yeni bir sistemle, özellikle yakıt istasyonlarında, yakıt dolumu esnasında oluşan yanlış yakıt dolumu ve yanlış pompa kullanımı sorunlarına çözüm sağlanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda geliştirilen sistemde araçların yakıt dolum noktalarına yerleştirilen ve yakıt bilgisini de içeren RFID etiketler kullanılmıştır. Sistemin görsel takibi için C# programlama dili kullanılarak bir arayüz tasarlanmıştır. Geliştirilen arayüz, RFID uygulama geliştirme kiti ile entegre çalışmaktadır. Etiketlere okuma ve yazma işlemi bu kit aracılığı ile yapılmaktadır. Sonuçlar arayüz ekranında gösterilmektedir. Bilgi saklama işlemi, hem etiketin kendi hafızasında hem de sunucu sistem üzerinde oluşturulan bir veritabanı aracılığı ile yapılmaktadır. Yine bu tez çalışması kapsamında yapılan mini anket sonucunda, böyle bir sistemin yakıt istasyonlarındaki maddi kayba ve istasyonun değer kaybına çözüm olacağı görüşüne varılmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışmasında geliştirilen sistemle yakıt dolum hatalarına karşın pratik ve etkin bir çözüm getirilmiştir. Böylece bu tür hatalar sonucu oluşabilecek trafik ve araç sorunlarının da önüne geçilmiş olunacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been informed about the structure of the RFID technology and the development and widespread usage. In addition, usage reports has been presented of the sectorally use of RFID components. Finally a system that is developed by using RFID technology especially fuel stations, filling the wrong fuel and the use of incorrect pump that occurs during refuelling is intended to provide a solution to the problems. In line with this, the RFID tags were used that placed to fuel filling points of vehicles and fuel and contains the fuel information in the proposed system. An interface is designed using the C# programming language for Visual tracking of the system. The developed interface is worked with the integrated RFID application development kit. The read and write operations on label are performed via this kit. The results are shown in the interface display. Information storage process is done by means of a database created on both server systems as in its memory of the label. Also in the mini-survey results made under this thesis, it was concluded that would be opinion the solution of that a system to the financial loss at fueling stations and to the depreciation of the station. As a result, it has been an effective and practically solution in front of the fuel filling fault with system developed in this study. So will be prevented of traffic and vehicle problems that can occur these types of errors as a result.