1968-2008 TRT Haber stüdyolarının iç mimari ve grafik tasarımları
Interior architectural and graphical design of 1968-2008 TRT News studios
- Tez No: 429443
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Art History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmada 1968-2008 tarihleri arasında tasarlanmış olan TRT Haber Stüdyolarının set düzenleri ve bu set düzenlerini oluşturan mekânsal ve görsel öğeler incelenirken, tüm bu tasarımların tarihsel gelişimlerini; dönem iktidarları, değişen estetik değerler ve gelişen teknoloji ile ilişkilendirerek, bu stüdyo tasarımlarının ne yönde belirlendikleri üç ana bölümde değerlendirilmiştir. İlk olarak, kamu ve özel kanalların insanlar üzerindeki etkisini arttırmak için bir araç olarak kullandığı televizyonun toplumsal etkileri irdelenmiş sonra ise televizyonun icadı ile birlikte başlayan tarihsel süreçten bahsedilerek çağımızın en etkin kitle iletişim aracı olan televizyonun görsel dilini oluşturan iletişim ilkeleri incelenmiş ve kamu yayıncılığı konusu da ele alınarak farklı coğrafyalardaki kamu yayınlarının özelliklerine değinilmiştir. Daha sonra ise haber kavramı üzerinde durularak haber programlarının yayınlandığı stüdyolarının televizyon kanallarıyla olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Kanalların adeta vitrini sayılan bu stüdyoların sac ayağını oluşturan öğeler ise; iç mimari, teknik ve görsel elemanlar olarak üç sınıfa ayrılmış ve incelenmiştir. Son olarak tüm bu değerlendirilmiş bilgilerin ışığında, 1968-2008 dönemi TRT Haber Stüdyolarında tasarlanmış olan setler; dönemin siyasi, teknolojik ve estetik değerleri göz önünde tutularak 10'ar yıllık periyodlar halinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is designed to set system of TRT News Studios, examining the spatial and visual elements that make up the order, all the historical development of these designs; period of political power, the relation with the changing aesthetic values and developing technologies; this is what they determine the direction of the design studio has been evaluated in three main sections, between 1968-2008. First, public and private channels used as a tool to increase the impact on people and then elaborates the social impact of television is invented by mentioning the starting historical process with our era were examined communication principles that make up the visual language of television is the most effective means of mass communication and in different geographies by taking public broadcasting topic was referred to the characteristics of public broadcasting. Then the news broadcast with an emphasis the television news studios were evaluated. Channels almost considered a showcase of the items that make up these studio trivets; interior architectural, technical and visual elements and divided into three classes were examined. Finally, in light of all of the evaluated data, the period of 1968-2008, which sets designed the TRT studios; the political, technological and aesthetic values were evaluated in considering the 10-year periods.