Türk maarif, cemiyet ve siyasi hayatında Nakiye Elgün (1882-1954)
  1. Tez No: 429639
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Nakiye Elgün, ülkemizin en eski eğitimcilerinden biridir. II. Meşrutiyet, mütareke ve cumhuriyet dönemlerinde birçok yardım cemiyetinde görev almış, aynı zamanda cumhuriyetimizin ilk kadın siyasetçilerindendir. 1882'de İstanbul'da doğan Nakiye Elgün, Dârulmuallimât'tan mezun olmuş, İstanbul'da beş ayrı okulda öğretmenlik, müdür muavinliği ve müdürlük yapmıştır. Maarif ve cemiyet hayatını iç içe yaşayan Nakiye Elgün, II. Meşrutiyet dönemi kadın hareketi içerisinde yer almasının yanı sıra, İzmir'in işgalini protesto etmek için İstanbul'da düzenlenen mitinglerde coşkulu konuşmalar yapmış ve hayatı boyunca içtimai, iktisadi ve siyasi alanda faaliyet gösteren birçok cemiyette aktif olarak rol oynamıştır. Eğitim görevini bırakıp 1930'da siyasete atılan Nakiye Hanım, 1930-1935 yılları arasında İstanbul Şehir Meclisi Daimi Encümen Üyeliği'nde bulunmuştur. Kadınlara siyasi haklar verildikten sonra, 1935'te CHP'den milletvekili seçilerek 1946 yılına kadar mecliste üç dönem boyunca Erzurum milletvekili olarak görev yapmıştır. Milletvekilliği süresince de cemiyet hayatındaki çalışmalarına devam eden Nakiye Elgün, 1946 yılından sonra sadece Topkapı Fukaraperver Cemiyeti Başkanlığı görevini sürdürmüş ve 1954'te İstanbul'da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Nakiye Elgün is one of the oldest educators of our country. She is also one of the first women politicians of Turkish Republic besides being in charge at so many charity organizations during constitutional monarchy the second, armistice and republic. Nakiye Elgün who was born in 1882 in İstanbul graduated from Darulmuallimat (Teaching Faculity of Girls) and worked and five different schools as teacher, vise principal and manager. Nakiye Elgün who experienced education of community life one within the other, made vigorous speeches at the meetings which were held for protesting the invasion of İzmir and took active positions at foundations which operated in social, financial and politics fields during her life by taking her position within women movement at constitutional monarchy the second. Miss. Elgün who took a step into politics by quitting her education job in 1930 became permanent committee member of İstanbul City Council between 1930-1935. She served as Erzurum deputy by being elected from CHP during three terms at parliament till 1946 after the political rights were given to women. Nakiye Elgün who continued her efforts at community life during her deputyship continued her task at just Topkapı Fukaraperver Community after 1946 and died in İstanbul in 1954