Farklı istatistiksel yöntemlerle Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) ve çevresinin depremselliğinin incelenmesi
Investigation of seismicity for the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) and its surrounding by using different statistical methods
  1. Tez No: 430785
  2. Yazar: KAAN HAKAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN LÜTFİYE SAYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Alp-Himalaya deprem kuşağında yer alması ve büyük depremler oluşturan aktif Kuzey Anadolu Fay Zonunu (KAFZ) içermesinden dolayı Türkiye'de deprem gerçeğinin iyi bilinmesi ve araştırılması gerekmektedir. Bu bağlamda depremler üzerine araştırmalar yapılmalı ve bu çalışmalar sonucuna göre depremlere karşı önlemler alınmalı, deprem riskinin az olduğu yaşam alanlarında uygun binalar tasarlanmalı, deprem öncesi ve sonrası afet yönetim planları oluşturulmalıdır. Depremler üzerine yapılan bu çalışmaların önemli bir kısmını depremsellik açısından yapılan istatistiksel çalışmaları içermektedir. Türkiye'nin yerleşim alanlarının ve sanayisinin büyük bir kısmının deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde olmasından dolayı detaylı istatistiksel çalışmalar yapılması gerektiği düşünülmüştür. Bu bağlamda bu tez kapsamında Türkiye'de belirlenen 3 önemli bölgeye 4 faklı istatistiksel model (Poisson, Markov, Weibull ve Üstel dağılım) uygulanarak deprem olma olasılıkları hesaplanmıştır. Modellerden elde edilen tahmin sonuçları kendi aralarında karşılaştırılıp, tutarlılıkları ve farklılıkları incelenmiştir. Yapılan deprem tahmini olasılık çalışmalarına bakıldığında kullanılan üç olasılık tahmin modelinin (Poisson, Markov, Weibull) uzun zaman aralığı için daha kullanışlı olduğu görülmüştür. Bu çalışmalar ışığında Ms ≥ 5.0 olan bir depremin olma olasılığının tüm bölgeler ve uygulanan tüm yöntemler için en yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca Markov modeli kullanılarak üç bölge için yapılan çözümlemelerde gelecek 2 yılda 5.5 ≤M
Özet (Çeviri)
The earthquakes in Turkey should be investigated by reason of take places in the Alpine-Himalayan seismic belt and involves the active North Anatolian Fault Zone (NAFZ). By the light of these examinations necessary precautions should be taken against earthquakes, appropriate structures should be designed, safe living zone should be determined and the earthquake disaster management plans should be established. The statistical methods take importance place for investigation of the seismicity studies. A large portion of Turkey's residential and industrial areas have high earthquake risk. Therefore, detailed statistical researches were considered to be done. For this reason, earthquake probabilities were calculated with 4 statistical models (Poisson, Markov, Weibull and Exponential Distribution) in 3 main regions, respectively in the present study. The consistency and differences on results of analysis were examined by compared each other. When the earthquake prediction studies were analyzed, it was found that three forecast models (Poisson, Markov, Weibull) were more useful for long time interval. As a result of these studies, it was found that an earthquake occurrence probability with Ms ≥ 5.0 is highest in all models and in all regions. On the other hand, the highest occurrence probability of an earthquake in the interval of 5.5 ≤M