İHA uygulamaları için gömülü nokta bulutu işleme
Embedded point cloud processing for UAV applications
  1. Tez No: 430914
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNDER EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması üç boyutlu topolojisi önceden bilinmeyen ortamlar için evrimsel algoritmaları kullanan FPGA tabanlı sentezlenebilir bir İHA bölgesel rota planlayıcısı uygulaması sunmaktadır. Rota planlama algoritması olarak evrimsel algoritmaların bir sınıfı olan genetik algoritma seçilmiş ve genetik algoritmanın bütün birimleri tekil bir FPGA cihazı üzerinde paralel olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma için Artix 7 ailesine ait Nexys 4 FPGA cihazı kullanılmış ve donanım dili tasarımının sentezi ve analizi için Xilinx Vivado 2015.4 yazılımı kullanılmıştır. Bölgesel rota planlayıcısı iki uçuş kipine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır: Sabit Yükseltili Uçuş Kipi ve Serbest Yükseltili Uçuş Kipi. Tasarlanan FPGA tabanlı bölgesel rota planlayıcısı %62 FPGA kaynak tüketimi ile istenen görevi gerçekleştirebilmektedir. Rota planlama yaklaşımı, LIDAR sensörü tarafından elde edilen nokta bulutu ile oluşturulan iki farklı üç boyutlu bilinmeyen ortamda test edilmiştir. Sonuçlar hem genetik algoritmanın İHA'lar için etkili bir rota planlama yaklaşımı olduğunu hem de FPGA cihazlarının uçuş planlama için çok uygun platformlar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents an FPGA based synthesizable offline UAV local path planner implementation using Evolutionary Algorithms for 3D unknown environments. A Genetic Algorithm is selected as the path planning algorithm and all units of it are executed on a single FPGA board. In this study, Nexys 4 Artix-7 FPGA board is selected as the target device and Xilinx Vivado 2015.4 software is used for synthesis and analysis of HDL design. Local path planner is designed in a way that it has two flight modes: free elevation flight mode and fixed elevation flight mode. Designed FPGA based local path planner which exhibits 62% logic slice utilization, is tested in two different unknown environments generated by a LIDAR sensor. Results show that both genetic algorithm is an efficient path planning algorithm for UAV applications and FPGAs are very suitable platforms for flight planning periphery.