İnce AISI 304 paslanmaz çelik malzemelerin tornalanması için bağlama sistemi tasarımı ve imalatı
Desing and Manufacturing of a collet for clamping thin AISI 304 stainless steel parts during turning
  1. Tez No: 430984
  2. Yazar: OSMAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, ince AISI 304 östenitik paslanmaz çelik malzemelerin tornalanması esnasında bağlanması için bir pens tasarlanarak imalatı gerçekleştirilmiştir. Tasarımı ve imalatı gerçekleştirilen bağlama sistemi kullanılarak alın tornalama yöntemiyle işleme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Parçanın işlenmesi esnasında rijit bir şekilde konumda kalabilmesi dikkate alınarak pens tasarımı yapılmıştır. Pensin uzun ömürlü olması için de uygun malzeme seçilmiştir. Tasarlanan pens için 16MnCr5 çelik malzeme seçilerek CNC torna ve kalıpçı freze tezgâhlarında imalatı yapılmıştır. İşlenen malzemeye sementasyon işlemi ile yüzey sertleştirilmesi yaptırılmış ve hassas olan yüzeyler akabinde taşlanmıştır. Bağlamanın rijit olabilmesi için, deneyler öncelikli olarak aynı geometriye sahip iki farklı üreticiden temin edilen karbür kesici takımlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen yüzeylerin ortalama yüzey pürüzlülük değerleri (Ra) ölçülmüştür. Tasarımı ve imalatı yapılan pensin ince parçaları rijit bir şekilde bağlayabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a collet for clamping thin AISI 304 austenitic stainless steel parts when turning designed and manufactured. Facing tests trough turning were performed using the designed and manufactured collet. The design process was carried out by taking into consideration the fact that the part remains rigidly in its position during turning. 16MnCr5 steel was selected as the collet material and then its manufacturing was carried out using a CNC turning centre and a toolroom milling machine. Then, the collet was subjected to carburizing heat treatment. Finally, grinding process was performed on it. In order to examine the performance of the collet, turning tests were performed at various cutting speeds. The obtained average surface roughness values (Ra) were also measured. The turning tests results showed that the designed and manufactured collet was capable of clamping thin parts rigidly.