Lomber bölgede posterior stabilizasyon yapılan modellerde; posterior transpediküler fiksasyon ile birlikte posterolateral interbody füzyon tekniği uygulanan ve uygulanmayan modellerin biyomekanik olarak kıysalanması
A biomechanical comparison of posterior transpedicular fixatin with and without an additional posterior lumbar interbody fusion technique by using finite element method
- Tez No: 431574
- Danışmanlar: DR. MURAD ASİLTÜRK, YRD. DOÇ. DR. DENİZ UFUK ERBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada kullanılan Lomber Omurga Modelinin geliştirilmesinde kullanılan Sonlu Eleman (Finite Element); makine mühendisliği, otomotiv, havacılık endüstrisi ve ek olarak elektronik ve termodinamik gibi alanlarda da sıkça kullanılan bir analiz yöntemidir. Finite Element'in biyomekanik alanda kullanımı son dekadlarda gittikçe artmaktadır. Her ne kadar omurganın karmaşık anatomik özelliklerinden dolayı uygulanması ve model oluşturmas ızor olsa da bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde günümüzde kas ve kemik özelliklerini bütün anatomik ve fizyolojik özellikleriyle yansıtan modeller geliştirilebilmiştir. Finite Element hem kadavra üzerinde yapılan biyomekanik çalışmalardan çok daha kolay uygulanılabilir olması hem de ek olarak kas yapısının da hesaba katılması gibi sahip olduğu özelliklerden dolayı bugün çokça başvurulan ve de kullanım sıklığı gittikçe artmakta olan bir yöntemdir
Özet (Çeviri)
Finite Element is an analyse method that is commonly used on mechanical engineering, electronics and thermodynamics areas. FE is used with an increasing rate in spinal biomechanics area at last decades. Even if there are some obstacles to apply and create a model due to the complex anatomical structure of the spine, thankfully there are models that reflect the complete bony and muscular structures owing to the recent developements at the computer technology today. FE is a frequently used biomechanical method and is used with an increasing rate, because of it's being much more easier to apply then the cadavery studies and also additional taken into account of the muscular structures apart from other methods.