Diz osteoartritinde kinezyolojik bantlama tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Evoluti̇on of effecti̇veness of ki̇nesi̇otapi̇ng i̇n pati̇ents wi̇th knee osteoarthri̇ti̇s
- Tez No: 431625
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Osteoartrite bağlı diz ağrısı olan hastalarda, ev egzersiz programına kinezyolojik bantlama eklenmesinin ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal Metod: Çalışmamızda diz osteoartrit tanılı 60 hasta alınarak tedavi ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Birinci gruptaki (tedavi grubu) hastalara kinezyo bant (KB) uygulaması yapıldı ve ev egzersiz programı verildi. İkinci gruptaki (kontrol) hastalara ise sadece ev egzersiz programı verildi. KB uygulaması üç günde bir değiştirilmek üzere toplam 3 defa uygulandı. Değerlendirmeler tedaviden önce, 9 günlük KB uygulaması sonrasında ve tedavi bitiminden 3 hafta sonra yapıldı (30.gün). Ağrı şiddeti istirahat ve yürüme sırasında olmak üzere; 10cm'lik Vizuel Analog Skala (VAS) ile, fonksiyonel durum Western Ontario and MacMaster Osteoarthritis Index (WOMAC) ile değerlendirildi. Ayrıca fonksiyonel değerlendirme için Kalk Yürü testi (Timed Up & Go testi) uygulandı. Değerlendirmeler hastanın hangi grupta olduğunu bilmeyen bir hekim tarafından yapıldı. Her iki gruba da 30 gün süreli ev egzersiz programı verildi. Bulgular: KB grubunda yürüme VAS, WOMAC fiziksel fonksiyon ve Kalk Yürü testi skorlarında 9. gün ve 30. gün değerlendirmesinde anlamlı düzelme gözlendi. İstirahat VAS skorlarında 30. günde iyileşme anlamlıydı. Kontrol grubunda yürüme VAS ve Kalk Yürü testi skorlarında 9. gün ve 30. gün değerlendirmesinde anlamlı düzelme görüldü. WOMAC ağrı ve fiziksel fonksiyon skorlarında 30. gün değerlendirmesinde iyileşme anlamlıydı. Her iki grup arasında başlangıç, 9. gün ve 30. gün değerlendirmelerinde hiçbir parametrede anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Diz osteoartritinde ev egzersiz programına ek olarak uygulanan kinezyo bantlamanın, tek başına verilen ev egzersiz programına göre bir üstünlüğü olmadığını ancak fiziksel fonksiyonda daha hızlı bir iyileşme sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of the study was to determine the effects of additional kinesiotaping over the home exercise program on pain and functionality in patients with knee pain due to osteoarthritis. Material and Methods: In this study 60 patients with knee osteoartritis were randomly allocated into two groups as treatment and control group. Both groups received the same home exercise program and the treatment group additionally received kinesiotaping for three times with three day intervals, The patients were assessed before treatment, at 9 th day of treatment and 3 weeks after treatment (30th day) . Pain was evaluated at rest and during walking with 10cm Visual Analog Scale. For assessment of functionality, Western Ontario and MacMaster Osteoarthritis Index (WOMAC) was used. Also for functional assessment Timed Up & Go test was performed. Evaluations were done by a physician blinded to patient's treatment allocation. Both groups received home exercise therapy for 30 days. Results: There were significant improvements in WOMAC physical functional score, Timed Up and Go Test and pain (assessed with VAS score) during walking, in 9th and 30th day of treatment. Additionally, in treatment group significant relief of pain (assessed with VAS score) during rest in 30th day was observed. In control group there were significant improvements in walking VAS score and Timed Up and Go Test in 9th day and 30th day assessment, and also WOMAC pain and physical functional score in 30th day. There were no significant differences between two groups in any of the parameters. Conclusion: The results of this study suggest that the addition of kinesiotaping to home exercise program in knee osteoarthritis is not superior to home exercise program only; however, it may accelerate the improvement in physical function.