Metastatik küçük hücreli dışı akciğer karsinomlu hastaların klinikopatolojik özelliklerinin uzun sağkalımla ilişkisi
Comparision of the properties of clinicopathological methastatic lung carcinoma diagnosed patients and examination of whether the associated with long survival
  1. Tez No: 431709
  2. Yazar: FAZİLET YURDADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAVGACI, PROF. DR. FAZIL AYDIN, DOÇ. DR. AHMET DURMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akciğer kanseri dünya genelinde en sık görülen kanserler arasında yer alır . Akciğer kanserinin %85'lik grubunu oluşturan Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK)'inde yaşam sürelerini etkileyen en önemli faktörler; tümörün histopatolojik tipi, tümörün evresi, hastanın performans durumu, kilo kaybı, yaşı, cinsiyeti, serum LDH, ALP düzeyi, kan kalsiyum düzeyi, hemoglobin seviyesi ve genetik faktörlerdir . Biz bu çalışmamızda metastatik KHDAK'de uzun sağkalımla ilişkili yeni prognostik faktörlerin varlığını araştırdık. Çalışmamıza Ocak 2010 ve Eylül 2015 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı ve Göğüs Hastalıkları A.B.D'da takip edilen , histopatolojik olarak Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) tanısı konulan ve metastatik evrede olan 100 hasta dahil edildi. Çalışmamız retrospektif ve prospektif bir çalışma olarak yürütüldü. 50 hasta retrospektif olarak exitus olmuş hastalar çalışmaya dahil edilerek değerlendirildi. Prospektif olarak ise 50 hasta sağkalım süresi açısından en az 6 ay takip edildi. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 23 yazılımı kullanılarak yapıldı. Sağkalımın tek değişkenli analizlerde inelenmesi log rank testi ile yapıldı. Çok değişkenli analizde, önceki analizlerde belirlenen olası faktörler kullanılarak sağkalımı öngörmedeki bağımsız etkenler geriye doğru (backward) seçim yöntemi ile Cox regresyon analizi kullanılarak incelendi. Çalışmamızda; hastalarımızda yaş, cinsiyet, yaşadığı yer, aile tipi, ailede akciğer kanseri varlığı ve varsa kaçıncı derece akrabada olduğu, ailede diğer kanser varlığı, alkol kullanımı, sigara (kullanıyor ise paket/yıl miktarı) ,akciğer kanseri tanısı aldıktan sonra sigara içmeye devam edip etmediği, patolojik tanısı, ateş yüksekliği, gece terlemesi, kilo kaybı, komorbid hastalıklar (Diyabetes Mellitus, Hipertansiyon/Koroner Arter Hastalığı, KOAH), Performans status (ECOG), Beden kitle indeksi, Kalsiyum, LDH, ALP, LDL düzeyi, Glukoz, Albümin, Hb, Lökosit, Nötrofil, Bazofil, Eozinofil, Trombosit değerleri, Primere yönelik cerrahi yapılıp yapılmadığı, Geçirilmiş Akciğer Tüberküloz öyküsü, Metastaz yerleri ( yumuşak doku metastazı, karaciğer metastazı, beyin metastazı, kemik metastazı ) ve kemoterapi alıp almadığı, KT almış ise hangi protokolü aldığı, hedefe yönelik tedavi alıp almadığı, Radyoterapi alıp almadığı, RT almış ise hangi bölgelere almış olduğu sorgulandı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the most frequent cancers in the world. In the non-small cell lung cancer (NCCLC), the most important prognostic factors that effect survival are; histopathologic type, tumor grade, the patient's performance, weight loss, age, gender, serum LDH, ALP, calcium and hemoglobin levels and genetic factors. In this study we investigated the presence of the possible new factors which effect the long survival in NCCLC that is 85% of the lung cancers. The patients (totally n=100) who were treated and followed in Karadeniz Technical University, Medicine Faculty, internal medicine, medical oncology and pulmonology departments between January 2010 and September 2015 and who had metastatic NCCLC were included to the study. Our study conducted as retrospectively and also prospectively. 50 patients who had died were included and evaluated retrospectively. Prospectively, 50 patients were followed at least 6 months in terms of survival. Statistical analysis were performed by using SPSS, version 23 software. The univariate analysis on survival performed by using log rank test. In the multivariate analysis, the independent factors which were the possible factors that determined by previous studies in survival prediction was evaluated by using cox regression analysis by backward selection method. In our study, age, gender, living place, family type, presence of lung cancer and other cancers in the family and degree of relatives, alcohol abuse, presence of smoking (if smokes, the amount of pack per year), smoking after the diagnosis of lung cancer, pathological findings, presence of fever, night sweats and weight loss, co-morbid diseases (diabetes, hypertension, coronary artery disease, chronic obstructive pulmonary disease), performance status (ECOG), body mass index, calcium, LDH, ALP, LDL, glucose and albumin levels, leukocyte, neutrophil, basophil and eosinophil counts, presence of a surgery due to primary tumor, presence of history of tuberculosis, metastasis zones (soft tissues, liver, brain, bone etc.), chemotherapy status and protocols, targeted therapy status, radiotherapy status and sites of body were evaluated.