Behçet hastalarında, JAK2,STAT 3 gen polimorfizmlerinin incelenmesi
JAK2, STAT3 gene investigation of polymorphisms in behcet disease
- Tez No: 431819
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Behçet Hastalıgı (BH), tekrarlayan oral ve genital ülserler ve göz enflamasyonu ile karakterize multisistemik enflamatuvar bir hastalıktır. BH'nın etyolojisi henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik predispozisyonun (HLA-B51), infeksiyonların ve immün sistem bozukluklarının etyopatogenezde rol oynadıgı düsünülmektedir. BH sıklıkla İpek Yolu üzerindeki ülkelerde gözlenir. Geniş genom taramaları (GWAS) son yıllarda hastalıkla ilişkili bir çok gen bildirilmiş ve MHC dışı genlerinde hastalık patogenezinde rolü olduğunu öne sürürlmüştür. Biz bu çalışmada, GWAS çalışmalarında BH ile ilişkilendirilen ve fonksiyonları dolayısıyle oynadıkları muhtemel patojenik rollerin BH yatkınlık yapabileceğini düşündüğümüz STAT3, JAK2 genlerinde vaka-kontrol genetiplendirme çalışması yaparak genlerin BH'le ilişkilerini araştırdık. Bu çalışmamıza 200 Behçet hastası ve 100 sağlıklı kontrol grubunu dahil ettik. JAK2 genindeki rs10974944, STAT 3 geninde rs2293152 polimorfizmlerinin hastalığın seyri üzerine etkisini PCR-RFLP yöntemlerini kullanarak araştırdık ve bu hastalıkta JAK 2 genindeki rs10974944 (C/G) polimorfizmini hasta ve sağlıklı kontrollerde incelendiğinde C alellini homozigot ya da heterozigot olarak taşımanın Behçet hastalığına yatkınlık açısından önemli olduğu bulduk (P=0.036).
Özet (Çeviri)
Behçet's disease (BD) is a multisystem inflammatory disorder characterized by recurrent oral and genital ulcers and ocular inflammation, pulmonary and neurologic involvement. Although the aetiology and pathogenesis is not clearly defined, genetic predisposition (HLA-B51), infections and immunological dysfunctions have been implicated. BD is most prevalent along the Silk Road. In recent years, Genomw-wide association study (GWAS) identified several genes associated with the disease and role of non-MHC gens in BH patogenesis has been saggested. In this study we investigated two gens, STAT 3, JAK 2, that probably play a pathogenic roles in BH and the functions associated with BH susceptibility, by GWAS study, gens investigated the relationship with BH by case-control genotyping study. Behcet's disease is well known all over the world. Our study included a total 200 patients and 100 healthy control whether, rs10974944 in JAK 2, rs2293152 in STAT3 polymorphisms were investigated by PCR-RFLP methodes. We observed that in this disease the rs10974944 in JAK 2 gene (C / G) polymorphism of the C allele of the examined patients and healthy controls were homozygous or heterozygous can bring in terms of susceptibility to carry an increased risk of Behcet's disease.