Demiryollarında emniyete etki eden faktörler
The factors affecting safety in railways
- Tez No: 431989
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KOCAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünyada gelişen teknoloji ile birlikte büyük ilerlemeler kaydeden demiryolu sektörü ülkemizde de büyük gelişmeler göstermiş, hızlı tren projeleri ve benzeri projeler hızla hayata geçirilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte alışılagelmiş emniyetli seyahat imajının kaybedilmemesi ve bu emniyet seviyesinin gelecekte de muhafaza edilmesi için yeni emniyet stratejilerine ve metotlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Trafik İşletme kayıtlarından kaza/olay verileri alınmış, Yapay Sinir Ağları (YSA) ve Destek Vektör Makineleri (DVM) stokastik yöntemleri kullanılarak veriler değerlendirilmiş, bir sistem modeli oluşturularak kaza ve olayların önceden tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Oluşturulan modele dayanılarak Java tabanlı kullanıcı ara yüzü olan bir Kaza/Olay Tahmin programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Railway sector, which has shown great progress in the world with developing technology, has also shown major improvements in our country. High speed train project and similar projects are being implemented. Prevent the loss of the usual safe travel image of the railways and to keep this safety level in the future, new safety strategies and methods are needed. In this study, accident/incident datas were taken from Turkish State Railways Traffic Operation, were evaluated by using the Artificial Neural Networks (ANN) and Support Vector Machines (SVM) stochastic methods, the system model was set to predict the accidents and incidents. Besides Accident/Incident Forecasting program was written, which was Java based with user interface, based on system model.