Alüminyum esaslı alaşımların yüksek sıcaklıkta aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of wearing behavior of aluminum alloys at high temperature
- Tez No: 432113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Alüminyum hafifliği ve iyi dayanım özellikleri sayesinde, başta otomotiv sanayinde yaygın kullanılan bir mühendislik malzemesidir. Alüminyum hafif ve dayanıklı olmasına rağmen, yüksek sıcaklıklardaki dayanım değerleri önemli ölçüde düşmektedir. Bundan dolayı, yüksek sıcaklıklarda da kullanılabilmesi için çeşitli alaşımlandırma yapılarak, yeterli dayanıma sahip olması amaçlanmaktadır. Aşınmanın azaltılması için yağlayıcı ya da kaplamalar da kullanılabilir, ancak bu önlemler ek maliyet getirmektedir. Dolayısıyla bu kaybın azaltılmasında en önemli etken, doğru malzemenin seçilmesidir. Bu çalışmada, Al – Si alaşımları disk üzerinde sürtünen pim (pin-on-disc) yöntemiyle 180°C ve oda sıcaklığında aşınma deneyine tabi tutulmuştur. Deneyler sonunda, alaşımların aşınma hızının sıcaklığa bağlı olarak arttığı gözlenmiştir. Numuneler, deney öncesi ve deney sonrası tartılarak, aşınma sonucunda meydana gelen ağırlık kaybı ortaya çıkarılmaktadır. Bu çalışmada Al-Si alaşımlarının oda sıcaklığında ve yüksek sıcaklıktaki aşınma davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum is a widely used engineering material, especially in the automotive industry, because of its lightness and durability. Despite of its durability and lightness, the resistance value of aluminum on high temperature reduces considerably. Because of this, aluminum is used as different types of alloys in order to have enough durability on high temperature. A lubricator or plating can be used to minimize the wear; however, these precautions bring additional costs. Consequently, the major factor for minimizing the loss is to choose the optimal material for the specific application. In this study, the wear result of the alloys with different serial rates of Al-Si is observed via the method of pin on disc at the room temperature and 180 degree Celsius. At the end of these experiments, the observation is resulted as the corrosion speed of the alloys increases depending on the heat. Comparing the weight of the sample as before and after the precision scale, the weight loss is observed because of the wear. According to the types of alloys, which are being observed, significant differences in the wear properties and the heat impact has been appeared. The purpose of this study is to observe the wear of Al-Si alloys in the room tempreature and high tempreature.