Integrated project delivery method using bim to support of sustainable design and construction
Bütünleşik proje teslim metodunun, yapı bilgi modellemesi ile birlikte sürdürülebilir mimari ve uygulamalarına katkısı
  1. Tez No: 432147
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZPERÇİN DİLSİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN ÇITAK, PROF. DR. RAFAEL T. FERNANDEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Yapım endüstrisi zaman içerisinde evrilirek yeni alanlarda ilerlerken, zamanında bir çok problem ile karşı karşıya kalmıştır. Özellikle 1960'tan bu yana proje katılımcılarının sergiledikleri performans ve yapılan işin verimliliği konusunda yapım endüstrisi, diğer endüstrilere göre çok daha belirgin bir düşüş yaşamaktadır. Yüksek düzeydeki belirsizlik ve tanımsızlıklar, proje katılımcıları arasında düşük seviyede bilgi paylaşımı ve aralarındaki zayıf iletişim, ve projenin karmaşıklığı gibi sebepler proje risklerinin artmasına sebep olmaktadırlar. Bunlara ek olarak, yeni trend“sürdürülebilirlik”ile ilgili konular ve sürdürülebilirliğin getirdiği yeni gereklilikler nedeniyle daha karmaşık hale gelen projeler, ancak multi-disipliner bir yaklaşımı içeren ortak takım çalışması ile yürütülebilmektedirler. Literatür çalışmalarına göre, proje yönetiminde karşılaşılan problemler aşağıdaki gibi tanımlanmıştır; - İletişim ve koordinasyon problemleri, - Proje değişiklikleri - Maliyet aşımı - Zaman aşımı - Kötü planlama - Gerçek dışı beklentiler, kararsızlıklar ve risk xix - Beklenmedik problemler - Kültürel etkiler - Yönetmeliksel problemler - İş gücü - Yanlış tasarım kararları - İşveren talepleri - Deneyimsiz proje katılımcıları - Sürdürülebilir tasarım ve uygulamalarına yönelik hedefler ve daha birçok sebep. Projenin başarıya ulaşması için, yürütülmekte olan yapım endüstrisine ilişkin bilimsel çalışmalar“yapım teknolojisi”ve“yapım yönetimi”olarak iki ana alana ayrılmıştır. [1] Günümüzde inşaat projelerinin tasarım ve uygulama süreçlerinin verimliliğini arttırmak amaçlı yeni konseptler geliştirilmeye devam edilmektedir. Geliştirilen yeni konseptler yeni teknolojileri, inavasyonları, değişen işveren taleplerini, sürdürülebilirlik trendlerini ve bunların getirdiği yeni gereklilikleri kucaklamaktadırlar. Bu sebeple, yapım sektöründeki profesyoneller zaman ve maliyeti kısmak, aynı zamanda işveren memnuniyetini arttırmak için bu yeni trendleri takip etme zorunluluğu duymaktadırlar. Bu tez çalışması, sürdürülebilir tasarım ve uygulamaları için en uygun proje teslim methodu“Bütünleşik Proje Yönetimi”(IPD) ve bu methodun teknolojisi“Yapı Bilgi Modellemesi”ni (BIM) konu almıştır. Bu iki terim, sektörde çıkan son trendler arasında oldukça hızlı şekilde popüler olmayı başarmışlardır. Bunun yanısıra, bu çalışma sürdürülebilir tasarım ve uygulamalarında IPD-BIM tabanlı proje yönetimi için kapsamlı bir kaynak olmayı amaçlamaktadır. Tez sürecindeki araştırmalarımızda, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ve sürdürülebilirlik üzerine birçok kaynağa rastlamamıza rağmen, Bütünleşik Yapım Yönetimi üzerine özellikle de sürdürülebilirlik kavramı ile ilişkili çok az sayıda kaynağa erişilebilmiştir. Son zamanlarda popüler olan yeni terimleri açıklamadan önce, hep birlikte“proje”,“yönetim”ve“proje yönetimi”terimlerinin neler olduğunu kısaca hatırlayalım. Proje, tasarım halindeki düşüncenin uygulanabilir ve yapılabilir normlara dönüştürülmesidir. Yönetim ise, işi kontol etme, yönetme ve çekip çevirme anlamına gelmektedir. Son olarak, proje yönetimide, uygulanabilir normlara dönüşen projelerin proje aşamaları ve hedefleri ile birlikte hayata geçirilmesi, kontol edilmesi ve yönetilmesidir. Yapım yönetimi kolay bir iş değildir. Çok sayıda paydaşın sürece katılımı ile her an çok karışık bir hal alabilir. Örneğin sürdürülebilirlik kavramı, son on yılda yeni bir proje teslim metodunun ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Sürdürülebilirliğin popülerite kazanması ile birlikte, proje aşamaları daha kompleks hale gelmiştir. Sürdürülebilirlik terimi ilk olarak İsviçre, Stockholm'de Birleşmiş Milletler İnsan Çevresi Konferansı'nda 1972 yılında dile getirilmiştir. Daha sonra 1992 yılında Rio da Jenerio'da Birleşmiş Milletler Konferansında, 2002 yılında Johannesburg Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde, 2008 yılında G8 Zirvesi'nde ve Kyoto Tasarım Deklarasyonu'nunda, ve daha birçok alanda ele alınmıştır. Bu deklarasyonların amacı, kurumlarda, iş alanlarında ve bireysel çalışmalarımızda sürdürülebilir tasarım ve insan odaklı toplumun yaratılmasını sağlamaktır. Tüm bu sürdürülebilirlik kavramları ile birlikte projelerin ihtiyaçları değişmiş ve farklı disiplinlerden gelen proje katılımcıları arasında sıkı bir iş birliği ihtiyacı doğmuştur. Ayrıca bina yaşam döngüsü optimizasyonu için çok sayıda bina performans analizi (gün ışığı, iklim, yaşam döngüsü analizi, vbg.) gerekli kılınmıştır. BIM, sürdürülebilir tasarım ve uygulamalarının ihtiyaç duyduğu analiz yapma ve raporlama konusunda oldukça güçlüdür. BIM ile tekrarlamalı testler yapabilir, test sonucunda elde edilen veriler analiz edebilir ve tasarım kısa sürede geliştirebilir. Kompleks projelerde, geleneksel proje teslim methodları ( Design-Bid-Build, Design-Build, CM at Risk gibi) birçok yönetim problemi ile mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Bu projelerde genellikle zaman aşımı, bütçe aşımı ve iş verenin proje sonundaki memnuniyetsizliği sorunları ile karşılaşılmıştır. Ek olarak, sürdürülebilir tasarım ve uygulamaları, hızla değişen yönetmelikler, devletin ve iş verenin yeni talepleri karşısında yeni donanımlar gerekli hale gelmiştir. On yılı aşkın süredir, küresel yapım endüstrisi, çok sayıda proje teslim methodunu ve enformasyon teknolojileri araçlarını proje verimliliğini arttırmak ve bina yaşam döngüsünü optimize etmek için hayata geçirmiştir. Son olarak 90'lı yıllarda, Bütünleşik Proje Yönetimi (IPD) Metodu Amerikan Mimarlık Enstitüsü (AIA) tarafından geliştirlmiştir. Uluslararası platformda, arazi geliştiriciler (Developers) ve işverenler yüksek performanslı bina konusundaki agresif talepleri nedeniyle Bütünleşik Proje Yönetimi hareketinin önderliğini yapmaktadırlar. Bütünleşik Proje Yönetimi (IPD), tüm proje katılımcılarını, kullanılan sistemleri ve organizasyon şemasındaki tüm disiplinleri birbirine bağlayarak proje optimizasyonu sağlar; bina performasını, işveren karlılığını ve projenin tüm yaşam döngüsü boyunca verimliliğini maksimize eder. Bütünleşik Proje Yönetimi Metodu (IPD), mimarlık, mühendislik gibi faklı disiplinlerden gelen bilginin tek bir model içinde toplanmasına olanak veren Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile birlikte çalışmaktadır. Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) projeye ilişkin tasarım, fabrikasyon, yapım, yönetim, lojistik ve bunun gibi diğer proje bilgilerini tek bir veri tabanı altında birleştiren dijital, üç boyutlu model teknolojisidir. Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) planlama, bina performans analizinin oluşturulması, bina kullanımı esnasındaki bina enerji performansının monitorize edilmesi ve yine bina kullanım sırasındaki bakım onarımının organize edilmesi gibi konularda projeye tüm yaşam döngüsü boyunca katkı sağlamaktadır. Böylece binaların sürdürülebilirliği, BIM ile sağlanmış olur. BIM teknolojisi tüm proje teslim methodları ile birlikte kullanılmaya uygundur. Fakat Bütünleşik Yapım Yönetimi, teknoloji olarak sadece Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile birlite ele alındığında etkin olarak çalışır. IPD ve BIM birlikte kullanıldığında, geleneksel proje teslim metodu ile BIM'in kullanımından çok daha fazla verim elde edilir. Geleneksel proje teslim methodu-BIM temelli uygulamalarda, projeye sadece lokal çözümler sunulabilir. Oysa IPD ve BIM bir araya geldiğinde projeyi en iyi şekilde geliştirecek kusursuz sistem kurulmuş olur. Bu tez çalışmasında IPD ve BIM sürdürülebilir mimari ve uygulamaları çerçevesinde ele alınmış olup, bu sistemin çalışma mantığı ve sağladığı katkılar üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Tezde yer alan değerlendirmeleri desteklemek için Manhattan'da yer alan, 32. cadde Marriott Hotel Projesi geleneksel proje teslim metodların verimliliği ile Bütünleşik Proje Yönetimi Metodu'nun (IPD) tek bir örnekte karşılaştırılmasına imkan sağlaması nedeniyle örnek proje olarak ele alınmıştır. Ek olarak, örnek proje, proje ölçeği, kullandığı teknoloji, yönetim methodları (hem Design-Bid-Build (DBB), hemde Bütünleşik Proje Yönetimi (IPD)) ve proje hedefleri açısından tezin konusu ile birebir örtüşmektedir. Örnek projenin yönetim, sosyal ve teknoloji alanındaki stratejileri Bölüm 3'te ele alınmıştır. Vaka sonuçları, toplantı notu, proje çizimleri, 3 boyutlu görselleri ve çok sayıda bina performans analizi raporları ile desteklenmiştir. Örnek projenin sonunda, Design-Bid-Build (DBB) ve Bütünleşik Proje Yönetimi (IPD) Metodu sonuçları net bir şekilde ortaya konmuş; ayrıca takım, teslim metodu, anlaşmalar ve sosyal stratejiler gibi farklı açılardan değerlendirilerek bir karşılaştırma tablosu altında listelenmiştir. Sonuç ve Tartışma kısmı olan Bölüm 4'de ise, tez sonuçları Bütünleşik Proje Yönetimi'nin (IPD) sürdürülebilir tasarım ve uygulamalarına yarar sağlayacağı hipotezi doğrulanmıştır. Ayrıca bu sonuç, örnek proje sonuçları ile desteklenmiştir. Ek olarak, bu araştırma yapım endüstrisinin DBB-CAD temelli yönetim sürecinden IPD-BIM (Bütünleşik Proje Yönetimi-Yapı Bilgi Modellemesi) sürecine nasıl geçmekte olduğumuzu gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is faced with the troubles and challenges while it evolves and moves everywhere in the realm of actions. Especially, since 1960, the construction industry has been in more significant decline in its performance and productivity of project participants than other industries. The high level of uncertainties and indefiniteness, low level of data sharing, complexity on the projects, and the weak communication strategies between stakeholders, have increased the risks of the projects. Additionally, with the new sustainability issues and requirements, more complex projects have been created by the multi-disciplined project team. [1] According to literature survey, the project management problems are defined as; - Communication and coordination, or lack thereof - Change Orders games - Over-schedule - Over-budget - Bad planning or lack of planning altogether - Unrealistic expectation, uncertainty and risk - Unforeseen troubles and conditions - Cultural effect - Legal problems - Work force - Wrong design decisions - Quality of end work - Owner's requests - Inexperience stakeholders - Goals of sustainable design and construction, and the like. For attaining the project success, the studies of construction as a discipline were divided into two main themes:“construction technology”and“construction management”[1]. Several studies continue to bring new welcoming concepts for design and construction phases of the project for increasing efficiency. These new concepts are embracing the new technologies, innovations, changing Owner requests, the sustainability issues and their new requirements. Thus, the construction professionals need to keep up with the latest trend to save time, money and increase the Owner satisfaction [2]. This study is mentioned the best project management method and its technology for sustainable design and construction. These are IPD and BIM, which have quickly become most popular terms as the latest trends in the sector. Besides, this study is intended to be a significant resource about the IPD-BIM based project management for the sustainable design and construction. According to our research during the thesis processes, we recognized that although there are many good publications on the BIM and sustainability topics, we can find only spot of publications about the IPD, especially related between BIM and sustainability. Before explaining these popular terms, let us remember the definition of“project”,“management”and“project management”terms at the beginning. The project is an idea into design, which turns into practicable and feasible norms. The management is the way for controlling, directing or leading of the work. At last, the project management is the application of the feasible norms, the processes, and the project objectives. Especially, the sustainability term has created a new approach to the project management in ten years [3]. The construction project management is not a simple task. It could be complicated when great number of firms are involved in the design and construction processes of the project. Furthermore, the sustainability became a popular term in the construction industry, the processes of building projects have become more complex. The sustainability issues were discussed in the United Nations Conference on the Human Environment in Stockholm, Sweden in 1972 at first. Then this issue was further discussed in the United Nations Conference on Environment and Development in Rio de Janeiro in 1992, Johannesburg Declaration on Sustainable Development in 2002, G8 Environment meetings, Kyoto Design Declaration in Kyoto in 2008 and the like. These declaration' aim was to create sustainable design and human-centered societies, through collaboration of institution, business and individuals [3]. With these sustainability issues, projects' needs changed and they required a tremendous amount of collaboration between all key participants from different multi-disciplines and various building performance analysis (such as lighting, daylighting, climate, lifecycle analysis and the like) results for optimizing building lifecycle. BIM is powerful for sustainable design and construction processes because it can help you iteratively test, analyze and improve design. In the complex projects, the traditional project delivery methods (such as design-bid-build, design-build, construction manager at risk and the like) had to struggle with manageability problems. These projects often ran over-schedule, over-budget, and the Owner's disappointment with the quality of the end work. Additionally, the sustainable design and construction approach, especially the larger scale projects required the new skills to cope with rapidly changing regulations, governments and Owner's requests, as we explained at the beginning. Over the last 10 years, the global construction industry has adopted several kind of project delivery methods and IT tools to increase productivity and optimize building life-cycle performance. In the 90's, the Integrated Delivery Method (IPD) was developed by the AIA. In the international platform, the developers and facilities owners are leading the Integrated Project Delivery (IPD) movement in the design and construction industry because of its ownership and aggressive goals of high performance and sustainable buildings. The IPD integrates entire team members, systems, business structures and practices for optimizing project results and building performance, increasing value of the Owner, maximizing productivity and efficiency during the project life cycle, as well as obtaining highly effective collaboration among the all stakeholders during the all design and construction phases. The IPD works with the Building Information Modeling (BIM) technology, which allows for multi-disciplinary information (which come from Architectural, Mechanical-Electrical-Plumbing (MEP) drawings and the like) to be superimposed within one model. The BIM is a digital three-dimensional model technology. This model links to a database of project information, and then combines the design, fabrication information, erection information, and the project management logistics and so on in one database. The BIM supports building life cycle processes for such purposes as space planning, building performance analyzing, furnishing, monitoring long-term energy performance, maintenance, and remodeling. It offers sustainability of the buildings. The BIM can integrate with both of traditional project delivery methods and the IPD but the only IPD with using BIM is more efficient and accurate technology as compared to the traditional delivery methods and their technologies. When the BIM using with traditional methods, it gains partial opportunities to the project. In the other hand, if the BIM using effectively in the IPD, the project is best developed through joint workshops. For this reason, IPD and BIM handled together in sustainable design and construction issues in this thesis. To support all discussion, the 32th Street Hotel Courtyard by Marriott Project, which is located on Manhattan, was selected as a case study. The project allows for comparison of results of the one of the project delivery methods, which is Design-Bid-Build (DBB) and Integrated Project Delivery (IPD) Method. Additionally, the project's scale, its technology, it's both management stories (DBB and IPD) and its goals are fit with the aims of the thesis. The case study evaluated with its management and, social and technological strategies in Chapter 3. The results support with the meeting note, project drawings, renderings and a great number of building performance analysis reports. At the end of the case study, results of the comparison of the Design-Bid-Build (DBB) and the Integrated Project Delivery (IPD) defined clearly and supported with the comparison table according to different issues such as teams, delivery methods, agreements, social strategies and the like. In the Chapter 4, the results and discussion part, the results of the research show that the benefit of the IPD for sustainable design and construction and results support with the case study results. In addition, this research shows up how construction industry is shifting framework path from DBB-CAD into IPD-BIM based processes and the possible future of the construction industry.