Fiziksel optik metodu ile rastgele şekilli homojen olmayan empedansa sahip silindirden elektromanyetik saçılım
Electromagnetic scattering by arbitrary shaped inhomogeneous impedance cylinder using physical optics method
  1. Tez No: 432891
  2. Yazar: YASİN OĞUZ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez, literatürde fiziksel optik yöntemi kullanılarak, rastgele şekilli kesite sahip homojen olmayan yüzey empedansına sahip silindirden EM saçılımın incelendiği orijinal bir çalışmanın yeniden uygulanmasıdır. Çözümde, aydınlık bölge boyunca indüklenmiş elektrik ve manyetik akımlar, yüzey empedansı ve standart empedans sınır koşulu cinsinden elde edilmiş ve saçılan alan Huygens tipi Green formülü ile ifade edilmiştir. Elde edilen saçılma genişliklerine dair sonuçlar analitik ve nümerik olarak elde edilmiş diğer yöntemlerle karşılaştırılmış ve özellikle monostatik durum için iyi bir yaklaşıklık elde edilmiştir. Çalışmada TM durumu incelenmiş olmasına rağmen aynı prosedür TE durumu ve 3B homojen olmayan empedansa sahip nesnelerde de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an implementation of known study in literature based on the EM scattering problem related to an arbitrarily shaped inhomogeneous impedance cylinder investigated using the physical optics method. In the solution, induced electric and magnetic currents on the illuminated region of the impedance surface are expressed by means of the incident field and the inhomogeneous impedance boundary condition, then the scattered field is calculated using the Huygens-type Green's formula. Obtained scattering width results are compared with those obtained by other analytical and numeric methods and good agreements are observed, especially for the monostatic case. In the study, the TM case is considered, but a similar procedure can be applied to TE case and also 3D inhomogeneous impedance objects.