Yakın çift sistem u SGE'nin yüksek çözünürlüklü tayflarındaki disk kaynaklı salma ve/veya soğurma yapılarının modellenmesi
Modeling of accretion disk-originated absorbtion and/or emission features in the high resolution spectra of the close binary system U SGE
  1. Tez No: 433033
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN BAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, tayfında Hα salması gösterdiği bilinen Algol türü sistemlerden seçilen U Sge çift sisteminin yüksek çözünürlüklü tayfsal gözlemleri yapılmış ve salma yapıları analiz edilmiştir. Sistemin tayfları ve literatür ışık eğrisi analiz edilerek, sistemin duyarlı yörünge parametreleri ve mutlak parametreleri belirlenmiştir. Buna göre, baş bileşen B7-8 tayf türünden bir anakol yıldızı ve yoldaş bileşen G2 tayf türünden bir dev yıldızdır. Soğuk yoldaş bileşen Roche şişimini doldurmuş ve sıcak baş bileşene madde aktarmaktadır. Hem bileşenlerin hem de akan bu maddenin etkileri sistemin Hα çizgilerinde kendisini göstermektedir. Tüm bu etkilerin belirlenmesi amacıyla sistemin Hα çizgileri LTE yaklaşımını kullanan SHELLSPEC kodu ile modellenmiştir. U Sge sisteminin etrafındaki yapı, çok düşük yoğunluklu bir disk, akan madde ve bu maddenin baş bileşene doğrudan çarpmasıyla oluşan sıcak leke ve yoldaş bileşenin aktivitesinin katkısından oluşmaktadır. Ayrıca, sistemdeki tüm bu etkiler kısa zaman ölçeklerinde değişkenlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, high-resolution spectroscopy of the short-period Algol-type system U Sge which is known to exhibit Hα emission has been done and the emission structures have been analysed. The astrophysical parameters of the system have been obtained by means of analysing the spectral and photometric data. Accordingly, the primary component is a B7-8 spectral type main-sequence star, while the secondary component is a G2 spectral type giant. The cool secondary component has filled its Roche lobe and thus transferring material onto the hot primary component. The affects of both components and the transferring material were detected in the Hα lines. In order to determine these effects, the SHELLSPEC code which uses LTE approximation has been used. The circumstellar structure around U Sge is due to very low density disk, transferring material, a hot spot where the transferring material from the secondary hits and the activity from secondary itself. Moreover, all of these effects on the system show short time scale variations.