Grip (influenza)-üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve antimikrobiyal kullanımının değerlendirilmesi
Evalution of FLU (influenza)- upper respiratory tract infections and antimikrobial USE
  1. Tez No: 433318
  2. Yazar: TÜLAY ÜNVER ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TANYEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Üst solunum yolu enfeksiyonları akılcı antibiyotik kullanımına uyumun az olduğu hastalıklardandır. Grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE)'nın sık görüldüğü aylarda benzer semptomlarla gelen hastaların tanı ve tedavilerinde farklılıklar görülmektedir. Sağlık çalışanları grip aşısı önerilen gruplar içinde olmalarına rağmen aşı olma oranları beklenenden düşüktür. Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan öğretim üyesi, yan dal uzmanı ve araştırma görevlilerinin en sık karşılaşılan grip ve diğer ÜSYE ile ilgili bilgi düzeyi, algı, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 20 Kasım-20 Aralık 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Acil Tıp, Aile Hekimliği, İç Hastalıkları olmak üzere yedi farklı anabilim dalında çalışmakta olan 35 (%18) profesör, 14 (%7.2) doçent, sekiz (%4.1) yardımcı doçent, 17 (%8.8) yan dal uzmanı ve 120 (%61.9) araştırma görevlisi olmak üzere 194 hekim, toplamda 21 sorudan oluşan anket formunu doldurmak suretiyle çalışmamıza katılmıştır. BULGULAR: Hekimlerin soğuk algınlığı için antibiyotik önerme oranı %3.6 olarak bulundu. Hekimlerin %76'sı tonsillofarenjit tedavisinin boğaz kültürü aldıktan sonra başlanılması gerektiğini belirtti. Güncel bilgileri takip etme yolu olarak en sık internet kullanılırken, kongrelerden takip etme oranının yaş, çalışma yılı ve akademik ünvan düzeyi yükseldikçe arttığı tespit edildi. Hekimlerin üçte ikisinin, grip ve nezle bulaş yolu sorulduğunda hem solunum hem de damlacık yolunu işaretledikleri görüldü. Bilgi düzeyi doçentlerde, 41-50 yaş aralığında olanlarda, bulunduğu birimde 15-20 yıldır çalışanlarda ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji hekimlerinde genel olarak en yüksekti. Hekimlerin grip aşısı olma oranı %11.3'tü. En sık kendilerini korumak için aşı olmuşlardı. Aşı olmayan hekimler ise en sık etkinliğine inanmadıkları için aşı olmamıştı. Hekimler grip aşısı gereken hasta gruplarının ortalama %58'ine grip aşısı önermişlerdi. SONUÇ: Hekimlerin grip, nezle ve tonsillofarenjit olgularında istedikleri tetkik, önerdikleri tedavi ve koruyucu önlemlerde farklılıklar bulunduğu ve kendilerinin grip aşısı olma oranının düşük olduğu tespit edilmiştir. Tedavi yaklaşımlarındaki farklılıkların giderilmesi ve akılcı antibiyotik kullanımının sağlanması amacıyla hekimlere yönelik eğitimler verilmesi, hekimler arasında grip aşısı olma oranının yükseltilmesine yönelik yeni politikalar oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Upper respiratory infections are little needed of rational antibiotic use. During influenza and upper respiratory infections (URI) often seen in months, people come with similar symptoms and differences can be seen diagnosis and treatments of symptoms of influenza and upper respiratory infections (URI). Although, health care staff who were in the recommended group for influenza vaccine, rate of vaccination is fall short of the expectations. In this study, it is aimed to evaluate knowledge level, attitude and behavior thorough the most frequently encountered influenza and URI of academic member, minor expert and research assistant in Ondokuz Mayıs University Health Practice and Research Hospital Material and Method: Current study was conducted between dates 20 November 2015 and 20 December 2015. The sample of the study consisted of 194 medical attendants: 35 (18%) professors, 14 (7.2 %) associate professors, 8 (4.1%) assistant professors, 17 (8.8 %) minor experts and 120 (61.9 %) research assistants from seven different departments: (1) Infection Diseases and Clinical Microbiology, (2) Chest Diseases, (3) Child Health and Diseases, (4) Otorhinolaryngology Diseases, (5) Emergency Medicine, (6) Family Practice and (7) Internal Diseases. These 194 medical attendants were participated the present study by completing a 21-itemed questionnaire. Results: Results of the study were revealed that the rate of doctors' antibiotics recommendations for catarrh was 3.6%. 76% of the doctors mentioned that tonsillofarenjit treatment should start after taking throat culture. Results showed that to follow up-to-date information, doctors prefer Internet usage most frequently. In addition, results found out that following up-to-date information from congress was rises directly proportional with age, working year and academic title. When asked the mode of transmission of influenza and catarrh, Two-thirds of doctors were marked the asked reason as 'droplet'. Moreover, doctors who were associate professor, age of 41to 50, working in the department Infection Diseases and Clinical Microbiology for between 15 and 20 years got the highest degree on knowledge level. Lastly, rate of vaccination between doctors was 11.3 %. They were vaccinated to protect themselves. Mostly, doctors were not vaccinated since they didn't believe effectiveness of vaccination. Moreover, doctors recommended approximately 58 % of the patients who required to vaccination. Conclusion: There are differences of doctors' recommendation for diagnose, treatment and protective measures of influenza, catarrh and tonsillofarenjit and it was detected that doctors had low rate of vaccination of themselves. A new policy should be generated to (1) remove doctors' different treatment approaches, (2) provide training for doctors to satisfy rational antibiotic use, (3) enhance doctors' rate of vaccination themselves.