Network security: Attacks and defense mechanism by designing an intelligent firewall agent
Ağ güvenliği: Saldırılar ve zeki güvenlik duvarı etmeni ile savunma mekanizmaları
  1. Tez No: 434021
  2. Yazar: HAFUSWA NAKATO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI CEDİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde elektronik banka, elektronik ticaret ve elektronik vergi uygulamaları gibi çok sayıda işlem internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler çeşitli riskler içermekte, kişi ve kurumları çeşitli bilgi sızmalarıyla mesul bırakarak hedef haline getirebilmektedir. Günümüzdeki en yaygın saldırılar“DOS”ve“Spoofing”saldırılarıdır. Bu konuda çok sayıda açık kaynak uygulama olması, saldırganların bu uygulamalarla firmaların kaynaklarına kolayca erişebilmesini sağlamıştır. Çoğu firma klasik güvenlik sistemlerinin bir parçası olan saldırı tespit sistemleri ve güvenlik duvarı kullanmaktadır. Bu sistemlerin kullanılmasına rağmen, klasik sistemlerin işlevsel eksiklikleri vardır. Örneğin güvenlik duvarları zararlı paketlerle normal paketleri birbirinden ayıramazlar. Saldırı tespit sistemleri atakları tespit edebilir, fakat yanlış alarm da verebilmektedir. Bu durum,“DOS”ve“Spoofing”saldırılarına karşı daha etkili bir sistem geliştirme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Çalışmada güvenlik duvarları ile saldırı tespit sistemlerini bütünleştirilecek zeki bir etmen sistemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A number of transactions like e-banking, e-commerce and e-taxations are carried out over the internet today. Some of these transactions pose security risks and have made various people and organizations become targets of attacks there by exposing them to lots of business liabilities such as data leakages and compliance. Today the most common forms of attacks are DOS and Spoofing attacks and this is mainly due to the availability of a number of open source software which can be used by attacker's to easily gain unauthorized access to company resources and as a result numerous systems have been victims of DOS and spoofing attacks. Most organizations have been deploying traditional network security mechanisms such as firewalls and IDSs to secure their systems. Despite deploying these security measures, networks are still prone to attacks since traditional network security mechanisms have shortcomings for example firewall systems do not have the ability to differentiate between legitimate and illegitimate packets sent to a network. IDSs can detect attacks but give out a lot of false alarms. This has therefore necessitated the need to come up with a much more efficient defense mechanism against these DOS and Spoofing attacks. The study proposed an intelligent firewall agent, and the intelligent firewall agent integrated a firewall and IDS systems for prevention and detection of attacks respectively. Also an expert system was integrated in the IDS so that to record the time an attack happened in seconds by so doing false alerts can be reduced and prevent network attacks.