Seralar için kablosuz sensör ağı ve web tabanlı sıcaklık izleme sisteminin geliştirilmesi
Development of wireless sensor network and web-based temperature monitoring system for greenhouses
- Tez No: 434725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, seralar için ARM-ağ tabanlı kablosuz sıcaklık ölçüm sistemi geliştirilmiştir. Sistem iki kablosuz sensör düğümü, kablosuz ağ geçidi ve istemcilerden oluşmaktadır. Her kablosuz sensör düğümünde Raspberry Pi 2 ARM tabanlı tek kart bilgisayar, WiFi adaptörü ve ikişer adet DS18B20 sıcaklık sensörü bulunmaktadır. Sistemdeki kablosuz düğümler gerçek zamanlı olarak sıcaklıkları ölçme, verileri kaydetme, ana düğüme veri aktarma ve takip etme işlemlerini yapacak şekilde programlanmıştır. Sistem maliyetinin azaltılması ve sera çevresinde esnek çözüm sağlanması amacıyla kablosuz sensör düğümlerinden birisi sunucu olarak kullanılmıştır. Sistemin ağ ortamında çalışabilmesi için ARM tabanlı donanıma özel servis ve ara yüz yazılımları geliştirilmiştir. Geliştirilen prototip sistem laboratuvar ve sera koşullarında test edilmiştir. Sera içinde farklı noktalardaki hava, toprak ve su sıcaklıkları ölçülmüş, ortalama sıcaklık seviyeleri sırasıyla 7,63 °C, toprak sıcaklığı 2,26 °C ve 1,31 °C olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, an ARM-Web-based wireless temperature measurement system for greenhouses has been developed. The system contains two wireless sensor nodes, a wireless gateway and clients. There are the components including a Raspberry Pi 2 ARM computer, a Wi-Fi adapter, two DS18B20 temperature sensors at each wireless sensor node. Wireless sensor nodes were programmed to make real-time temperatures measuring, data recording, data transfer to main node and system monitoring. One of wireless sensor nodes was used as server for reducing the system cost and providing flexible at greenhouse environment. The service and interface software were developed to be operate at network environment of system for specific ARM based hardware. The developed prototype system was experimented under laboratory and greenhouse conditions. The air, soil and water temperatures at different points greenhouse were measured, and average temperature levels were calculated as 7.63 °C, 2.26 °C and 1.31 °C, respectively.