Türk sinemasında rüyalar: Semih Kaplanoğlu'nun Bal-Süt-Yumurta üçlemesi
Dream theme at the Turkish cinema Semih Kaplanoglu trilogy: Egg, Milk and Honey
- Tez No: 435439
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Rüyalar, insanlığın var oluşundan bu yana ilgi duyulan, birçok bilimsel çalışmaya konu olan, ayrıca tüm sanat dallarında özgün şekillerde ifade edilebilen bir yaşam deneyimidir. Toplumda var olan, bireyin yaşamını etkileyen her olayın karşılığını sinemada bulmak mümkün olduğundan, rüyalar da sinema sanatının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Rüyaların sinemada kullanımı üzerine hazırlanan bu çalışmada, biçim ve/veya içeriğinde rüya teması kullanılan filmlerden hareketle, Semih Kaplanoğlu'nun Yumurta, Süt, Bal adlı filmleri analiz edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bu filmler üzerinden Türk Sineması'nda rüyaların kullanımı konusu da incelenmiştir. Çalışmanın amacı, bireyin duygu ve düşüncelerinin en gerçek haliyle ortaya çıktığı rüyaların, kişinin, toplumun ve aklımıza gelebilecek her türlü olayın yansımalarını görebileceğimiz sinema sanatında kullanımını belirlemektir. Çalışmada, rüyaların kültürel, dini ve bilimsel fonksiyonları dikkate alınarak sinema filmleri örnek incelemeye yöntemiyle ele alınmış, çözümlemede ise teknik ve içerik boyutlar üzerinde durulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sinemada Rüya, Semih Kaplanoğlu,Yusuf Üçlemesi
Özet (Çeviri)
Dreams are interesting facts since the beginning of mankind and they are the subjects of many scientific studies. Moreover, dreams are life experiences which can be expressed in original ways in all fields of art.“The concept of dream”has become an indispensable element of cinema, because it is possible to observe each fact that exists in society and their reflections which affect the individual life in cinema. In this study which is prepared by concerning usage of the dreams in cinema, based on the movies which use dream theme in their format and context, Semih Kaplanoğlu's Egg, Milk, Honey movies have been tried to be examined . In addition, the use of dreams in Turkish Cinema has been examined over these movies. The purpose of this study is to determine contributions of using dreams, where are revealed people's feelings and thinkings in most clear form, in cinema where we could see the reflections of people, society and everything could be come up our minds. In this study, motion pictures are analyzed with examplification mehtod while cultural, scientific and religious functions of dreams are regarded and it is emphasized its technical and content aspect on analysis. Keywords : Dreams in cinema, Semih Kaplanoğlu, Yusuf Trilogy