Milli Mücadele'de Magrip'in yeri (1919-1922)
The importance of Maghreb in Turkish Independence War (1919-1922)
  1. Tez No: 436002
  2. Yazar: FARUK TÜRKÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Libya, Tunus, Cezayir, Fas ve Moritanya'nın bulunduğu Kuzey Afrika coğrafyasına atfen Magrip tanımı kullanılmaktadır. Bu coğrafyada yaşayan ulusların Osmanlı yönetimine girmeleri, nüfuzundan çıkmaları ve sonra Anadolu'da gelişen Milli Mücadele'ye yaklaşımları ele alınmıştır. Bu ülkelerden Libya ve Fas; Anadolu'da, 1918 yılının sonlarına doğru başlayan Milli Mücadele ile aynı dönemde emperyalist güçlere karşı mücadele vermekte, kendi ulusal direnişlerini yer yer ve aralıklarla sürdürmekteydiler. Cezayir, Moritanya ve Tunus ise o dönemde, Fransa'nın himaye ve sömürge yönetimleri altındaydılar. Söz konusu bütün bu coğrafyada özellikle İtalya ve Fransa'nın nüfuzuna karşı direnme arzuları devam ederken; o ülkeler halklarının kısmen İtalyan ordusunda, önemli bir miktarda ise Fransız ordusunda asker olarak görev yapmaları nasıl mümkün olmuş ve Türk Milli Mücadelesi'ne nasıl bir etkisi olmuş, gibi hususlar çalışmada analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The North African geography including the countries of Libya, Tunisia, Algeria, Morocco and Mauritania is called Maghreb. In this study; the countries living in this region- how they fall under the rule of the Ottomans, quit from its governance and their reaction to the War of Independence growing in Anatolia have been discussed. Libya and Morocco, out of these countries, besides struggling against imperialist forces in the same period when the War of Independence started towards the end of 1918, they had been maintaining their national resistance in places and at intervals. During that period Algeria, Mauritania and Tunisia had been under the dominion of France. Despite the continuous desire to resist against the influence especially of Italy and France in this so-called geography, the possibility and the reasons how the communities in these colonial countries could partially serve in the Italian and considerably in the French army, and its effect to the Turkish War of Independence have been analyzed in this study.