Aydın ilinde turunçgil alanlarında turunçgil nematodu [Tylenchulus semipenetrans (COBB, 1913) (Tylenchida:Tylenchulidae]'nun yayılışı ve popülasyon yoğunlukları
Distribution and population densities of citrus nematode [Tylenchulus semipenetrans (COBB, 1913) (Tylenchida:Tylenchulidae] in citrus growing areas of Aydin province
  1. Tez No: 436142
  2. Yazar: MEHMET ALPER KESİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAGÖZ, PROF. DR. GALİP KAŞKAVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Aydın ili turunçgil alanlarında zararlı turunçgil nematodunun (Tylenchulus semipenetrans) (Cobb, 1913) yayılışı, popülasyon yoğunlukları ve bulunma oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Aydın ilinde 10 ilçedeki 216 turunçgil bahçesinden güz ve yaz döneminde alınan toprak örneklerinin incelenmesi sonucunda, 192 bahçede (% 88,88) turunçgil nematodunun varlığı tespit edilmiştir. İnceleme yapılan ilçelerde turunçgil nematodu bulunma oranı Koçarlı, Köşk ve Yenipazar‟da % 100; Nazilli‟de % 93; Kuyucak‟da % 91,38; Sultanhisar‟da % 88,89; İncirliova‟da % 85,71; Efeler‟de % 84,62; Kuşadası‟nda % 83,33 ve Söke‟de % 78,79 bulunmuştur. Turunçgil nematodunun popülasyon yoğunluğunun örnekleme zamanları açısından değerlendirildiğinde, güz dönemine göre yaz döneminde yükseldiği; çeşitler açısından ise portakal bahçelerinde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. İlçeler açısından 100 g topraktaki turunçgil nematodun popülasyon yoğunluğunun en yüksek saptandığı yerler yaz döneminde Nazilli ilçesinde ortalama 1270 birey, Kuyucak ilçesinde ise 1267 birey olarak saptanmış olup, bu değerler EZE‟ye en yakın değerlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the distribution, population densities and infestation ratios of citrus nematode, (Tylenchulus semipenetrans) (Cobb, 1913) in citrus growing areas of Aydin province, Turkey. Soil samples were obtained from 10 different districts of Aydin province in fall 2014 and in summer 2015. According to analyzing of soil samples, the existence of the citrus nematodes was determined in 192 (88.88%) samples of 216 citrus areas. Infestation ratios of the citrus nematodes in the districts were 100% in Koçarlı, Köşk and Yenipazar; 93% in Nazilli; 91.38% in Kuyucak; 88.89% in Sultanhisar; 85.71% in İncirliova; 84.62% in Efeler; 83.33% in Kuşadası and 78.79% in Söke. The population densties of the citrus nematode were higher in the summer season compared to fall in term of the sampling times. The highest population density was detected in the orange orchards among citrus varieties. The highest population densities of the citrus nematodes were determined in Nazilli and Kuyucak as 1270 and 1276 individuals / 100 g soil, respectively. The data are a very close level to the economic damage threshold.