Malatya'daki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kuluçkahanelerinin yapısal ve biyolojik yönden incelenmesi
Investigation of the structural and biological aspects of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) hatcheries in Malatya
  1. Tez No: 436492
  2. Yazar: MURAT KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KÖPRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Malatya ilinde bulunan gökkuşağı alabalığı kuluçkahanelerinin yapısal durumlarının ortaya konması ve biyolojik yönden incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; Malatya'da bulunan mevcut gökkuşağı alabalığı kuluçkahanelerinden anket yolu ile elde edilen veriler incelenmiştir. Alan ile ilgili olarak 2014 yılında yapılan literatür taramasında, bu sahaya yapılan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın bilimsel literatüre ve bu bölgeye önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre; Malatya ilindeki gökkuşağı alabalığı kuluçkahanelerinin yönetim yapısının % 50' sinin şirket-ortaklık, % 40' ının şahıs-aile, % 10' unun ise kooperatif işletmeleri olduğu belirlenmiştir. Mevcut işletmelerin % 75' lik bir oranı il merkezi, ilçe, kasaba gibi yerleşim merkezlerine 20 km' den daha az, % 25' lik bir kısmının ise 20-50 km mesafede olduğu saptandı. Küçük (˂2 milyon adet/yıl), orta (2-10 milyon adet/yıl) ve büyük (˃10 milyon adet/yıl) ölçekli işletmelerin toplam kapasite içerisindeki paylarının sırasıyla % 4,18, % 44,15 ve % 51,68 olduğu belirlenmiştir. Bu işletmelere ait 2015 yılı yavru üretim miktarı toplam 21,514,292 adettir. Bu işletmelerin 2015 yılı üretim verimlilikleri karşılaştırıldığında üç grupta da istatistiki açıdan farklar önemli bulunmuştur (P˂0,05). Büyük ve orta kapasiteli işletmelerin küçük kapasiteli işletmelere göre istatistiki olarak önemli derecede daha yüksek verimliliğe sahip olduğu bulunmuştur (P˂0,05). Malatya ilinde bulunan gökkuşağı alabalığı kuluçkahaneleri genelde küçük aile tipi alabalık işletmeleridir. Kuluçkahanelerin geneli maddi imkânsızlıklardan dolayı ilkel şartlarda üretim yapmaya çalışmaktadır. Maddi olanakları iyi olan işletmelerse yeterli teknolojiyi kullanacak yetişmiş elamanları istihdam etmediklerinden dolayı yavru üretiminde gerekli başarıya ulaşamamaktadırlar. Bu nedenle bazı işletmeleri sadece yavru üretimine yönlendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Yetiştiricilerin örgütlenmesi sağlanarak bir çatı altında toplanması ve bölgede uygulanacak hibe fonlarından faydalanması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigation of the structural situation and biological aspects of the rainbow trout hatcheries in the Malatya province. For this purpose, the data obtained from the rainbow trout hatcheries in the Malatya province was investigated. In literature survey conducted in 2014, no evidence of any work done in this field. Therefore, this study is expected to make a significant contribution to the scientific literature and this area. According to the obtained results, in this study, the management structure of rainbow trout hatcheries in the Malatya province was the determined as 50% comparies-partners, 40% family-party and 10% cooperative. The 75% of exiting hatcheries was found to the less than 20 km away from residental centers such as province center, country and town, and 25% was found to be 20-50 km away. The proportions in the total capacity of the small-scale (˂2 million units/year), medium-scale (2-10 million units/year) and large-scale (˃10 million units/year) enterprises in the total capacity found as 4.18%, 44.15% and 51.68%, respectively. The amount of fingerling production of to these enterprises in 2015 is a total of 21.514.292 units. In the analysis, when production efficiency of these enterprises in 2015 was compared, it was found that the statistical differences was significant in the three groups (P˂0.05). Large and medium capacity enterprises have statistically higher significant productivity than small capacity enterprises (P˂0.05). The rainbow trout hatcheries in the Malatya province are generally small-scale family business-type. Because of the financial shortness, the enterprises make production in primitive conditions. The enterprises which have financial opportunities can not employ enoughly trained staff to use the new technology. Therefore, some enterprises should only be directed to fingerling production and should be encouraged. It is suggested that the owner of enterprises can be organized, incorporated and get benefit from grant funds.