Artımlı K-medyan algoritması
Incremental K-median algorithm
  1. Tez No: 436527
  2. Yazar: ÖZGÜL ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ORDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Veri madenciliği içerisinde yer alan kümeleme probleminde amaç nesneleri benzerliklerine göre belli gruplar halinde düzenleme işidir. Bu çalışmada kümeleme problemine çözüm arayan k-medyan kümeleme problemi ele alınmıştır. K-medyan kümeleme probleminin çözümü için k-medyan algoritması, artımlı k medyan algoritması ve artımlı k medyan algoritmasının uzaklık tabanlı bir başka versiyonu incelenmiştir. Ele alınan algoritmalar C# programlama dilinde kodlanıp, UCI kütüphanesinden alınan veri setleri üzerinde hesaplama denemeleri yapılmış ve bir örnek üzerinde yöntemlerin çalışması ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of data clustering in data mining is grouping a set of objects in such a way that objects in the same cluster are more similar to each other than to those in other clusters. In this study, it is expressed k-median clustering problem which want to find solving of the clustering problem. To solve this problem, it is investigated k-median algorithm, incremental k-median algorithm and an other version of the incremental k-median algorithm. It is implemented the algorithms in C# and presented the results of the numerical experiments. One example dataset is created and some datasets are taken from UCI library for experiments.