Synthesis of pillared clays and their use as adsorbent
Destekli killerin üretimi ve adsorbent olarak kullanımı
  1. Tez No: 436552
  2. Yazar: MİRAY EMREOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, arıtılması problemli, sentetik ve büyük bir boya molekülü olan Reaktif Kırmızı-141'i sentetik tekstil atık suyundan uzaklaştırmak amacıyla kil bazlı, ucuz ve gözenekli yapıya sahip olan adsorbentler üretmektir. Adsorbentler, zaman ve enerji tasarrufu sağlayan mikrodalga enerjisi kullanılarak üretilmişlerdir. Yapılan çalışma, Al-PILC adsorbentlerin yıkanmadan önce kalsine edilmesi, Fe-PILC adsorbentlerin üretiminin tek adımda mikrodalga fırında gerçekleştirilmesi ve Reaktif Kırmızı-141 gibi büyük bir boya molekülünün kil bazlı adsorbentler ile uzaklaştırılmasından dolayı özgün bir çalışmadır. Çalışmanın ilk bölümünde Al- ve Fe-destekli bentonitlerin sentezlenmesinde kullanılan OH/Al, metal/kil oranları gibi bazı parametrelerin adsorbentlerin yapısı üzerine etkileri NMR, XRD, FTIR, ısıl ve azot sorpsiyonu analizleri kullanılarak incelenmiştir. Karakterizasyon çalışmasının sonuçları gözönüne alınarak, hazırlanan iki tip adsorbentten seçilen birer örnekle tezin ikinci kısmı olan adsorpsiyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu kısımda, seçilen adsorbentler kullanılarak Reaktif Kırmızı-141'in sentetik tekstil atık suyundan kesikli ve sürekli adsorpsiyon yöntemleriyle uzaklaştırılması çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda üretilen adsorbentlerden Al-PILC-20n'in boya molekülünü Fe-PILC-8c'den daha fazla adsorpladığı görülmüştür. Fakat kesikli denemelerde elde edilen verim, kolon denemelerinden yüksek bulunmuştur. Gelecek çalışmalarda, Al-PILC-20n örneğinin kolon çalışması için uygun koşullar ayrı bir çalışma altında detaylıca incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis study is to synthesize clay-based, cheap and mesoporous inorganic adsorbents to remove a large dye molecule (Reactive Red-141) from the synthetic textile wastewater. The adsorbents were synthesized using microwave energy that minimizes the time and energy consumption during the synthesis. This study has original approaches in several parts: The synthesis of Al-PILC adsorbents by calcination before washing; the synthesis of Fe-PILC adsorbents in one step using microwave oven; removal of a large dye molecule, Reactive-Red-141, using clay-based adsorbents. In the first part of the study, the effects of the synthesis parameters of Al and Fe pillared bentonites on the final structure were investigated by using NMR, XRD, FTIR, thermal and nitrogen sorption analyses. By considering the results of the characterization study, one adsorbent was chosen from the type of adsorbents for the second part of the thesis, the adsorption study. In this part, the removal of Reactive Red-141 from the synthetic textile wastewater by the selected adsorbents was studied through the batch and continuous adsorption techniques. As a result of the study, it was concluded that Al-PILC-20n adsorbs more dye molecules than Fe-PILC-8c. However, the efficiency of the batch experiments was found to be more than that obtained in the column experiments. In the future studies, optimum conditions of a column study for Al-PILC-20n can be determined in detail.