EKG işaretlerinin ön işlemesi için bir gömülü sistem tasarımı
Designing an embedded system for ECG signal preprocessing
  1. Tez No: 436597
  2. Yazar: YUSUF YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsanların sağlık durumunu yansıtan fizyolojik parametreler hastalık takibi ve yoğun bakım süreçlerinde gerçek zamanlı olarak izlenir ve kaydedilir. Çeşitli vücut fonksiyonlarını yansıtan işaretlerin elde edilmesinde kullanılan cihazlar ile hastabaşı monitörleri bu kapsamdaki cihazlar arasında yer alır. Anılan cihazlarla vücuttan elde edilen fizyolojik işaretler bilgisayara iletilerek burada çeşitli programlar tarafından işlenir ve sağlık durumu ile ilgili kararlar oluşturulur. Bunun için, öncelikle vücuttan elde edilen analog formdaki işaretler üzerinde gerekli ön işlemler yapılmalı ve ardından sayısallaştırılan işaretler uygun formdaki veri paketlerine dönüştürülerek bilgisayara iletilmelidir. Bu tez çalışmasında, vücuttan uygun elektrotlar vasıtasıyla elde edilen analog formdaki EKG işaretleri üzerinde ön işlemleri gerçekleştiren ve sayısal forma dönüştürerek USB portu üzerinden bilgisayara ileten bir gömülü sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Böylece, bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek çeşitli yazılımlarla, EKG kayıt sistemi veya benzeri hasta izleme sistemlerinin geliştirilmesine destek sağlayacak genel amaçlı bir PC çevre birimi oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında ayrıca, gerçek zamanlı EKG işaretlerinin bilgisayar ekranından izlenmesi ve kaydedilmesi için bir uygulama yazılımı geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen gömülü sistem, hastadan alınan EKG işaretlerini gerçek zamanlı olarak işleyebilmekte, gruplandırabilmekte ve USART standardına uygun olarak paketleyerek USB portu üzerinden bilgisayar ortamına iletebilmektedir. Gerçekleştirilen sistem ilave haberleşme modüllerinin entegre edilmesine imkan sağlayan tasarımı sayesinde USB haberleşmesi yerine Bluetooth veya Wi-Fi haberleşmesini kullanarak mobil araçlara veri aktarabilme esnekliği sunmaktadır. Gerçekleştirilen sistem ayrıca giyilebilir sensör ağı uygulamalarına uyarlanma esnekliği de sunmaktadır. Böylece, gerçekleştirilen sistemin sağlık kuruluşunda veya evde sabit uygulamalar için kullanılmasının yanı sıra, günlük aktivitelere devam ederken kullanılabilmesi de mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Physiological parameters reflecting the people's health status are monitored and recorded in real time patient monitoring and intensive care processes. Among the devices in this context there are bed-side monitors and some other devices that are used for monitoring the signals related to the various body functions. Physiological signals obtained from the body by using the aforementioned devices are forwarded to the computer in which the decisions regarding treatment of health conditions are done by using various signal processing programs. For this, firstly the necessary pre-processing should be made on obtained analog signals and, converted digitized signals should be formed as the data packets before transmitting to the computer. An embedded system design was carried out in this study. The design puts together the pre-processings of analog ECG signals obtained by appropriate electrodes from the body and converting it to digital form to transmit to the computer via the USB port. Thus, with a variety of software to be carried out in a computer environment, an interface providing support to the development of general-purpose ECG recording system or other patient monitoring system has been created. In addition an application software was developed to monitor the real-time ECG signal recordings. Realized embedded system can handle the ECG signals from the patient in real time, be able packaging according to USART standards and pass to the computer via the USB port. Thanks to the designed system that allows the integration of additional communication modules performed instead of a USB communications using Bluetooth or Wi-Fi communication also offers the flexibility to transfer data to mobile devices. By this way, the realized system can also be adapted to modern wearable sensor networks. Thus, in addition to being used for stationary applications in home health care applications, the system can be adapted to mobile devices enabling users to use even while continuing their daily activities.