Finansal piyasalardaki gelişmelerin imalat sanayi firmaları üzerine etkisi: Türkiye örneği
The impact of the financial market developments on the manufacturing firms: The Turkish case
- Tez No: 436699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ÇETENAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyada finansal liberalizasyon süreci 1970'lerde başlamıştır. Türkiye'de bu sürece 1980 sonrasında ekonomi politikalarında yaşanan dönüşümle dahil olmuştur. Finansal sistem fon aktarımındaki aracılık rolü nedeniyle firmaların yatırım kararları ve büyüme hedefleri üzerinde önemli bir rol üstlenmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'de finans piyasalarında yaşanan gelişmeler hakkında bilgi vermek ve bu makro ekonomik gelişmelerin firmalar üzerindeki etkilerini test etmek amaçlanmaktadır. Çalışmada son otuz yılda izlenen finansal politikalar göz önünde bulundurulduktan sonra, bankacılık sektöründe ve sermaye piyasalarında önemli değişiklikler ve gelişmeler hakkında bilgi verilmektedir. Finansal piyasaların büyüklüğü, hacmi ve etkinliği çalışmada değerlendirilen bu değişimler arasında yer almaktadır. Bu amaçla çalışmada Türkiye'de finansal piyasalarda yaşanan gelişmelerin Borsa İstanbul'a kote edilmiş olan imalat sanayi firmaları üzerine etkisi 1994- 2014 yılları arasını kapsayan dönem itibariyle incelenmiştir. Çalışmada verilerin zaman boyutunun firma boyutundan daha kısa olması ve tahmin edici modeller arasında daha güçlü sonuçlar ortaya koyması nedeniyle, Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) kullanılmıştır. Çalışmada, finansal piyasalarda yaşanan gelişmelerin imalat sanayi firmaları üzerine etkisini incelemek adına sermaye yapısı, yatırım ve büyüme düzeyini temsil eden üç ekonometrik model kurulmuştur. Çalışmada yapılan analize göre, birinci modelde bağımsız değişkenler talog firma büyüklüğü ve ra2 karlılık düzeyinde meydana gelen bir artışın lev1 bağımlı değişkenini temsil eden Toplam Borç/ Toplam Aktif oranı üzerinde aynı yönlü bir artışa sebep olmayacağı, ikinci modelde bağımsız değişkenlerden M2 değerinin ise sermaye harcamaları ile negatif yönlü bir ilişkiye sahip olduğu, üçüncü modelde bağımsız değişkenler M2 para arzında ve ldtalog büyüklükteki değişimin gecikmeli değerinde meydana gelen bir artışın büyüklük düzeyi üzerinde aynı yönde bir artışa sebep olmayacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The process of financial liberalization began in the 1970s in the world. Turkey has been involved in this process and the transformation of economic policy after 1980. Due to the role intermediary in the transfer of funds, financial system plays an important role in investment decisions and growth objectives of the company. The aim of this thesis is, to describe the developments in Turkish financial markets at the macroeconomic level and, then, to examine their effects at the level of firms. After reviewing the main financial policies in the last three decades, the paper describes the remarkable changes and progress in the banking sector and capital markets during the same period. This is done by evaluating changes in financial markets size, activity, and efficiency. The paper analyzes the changes in both the access to financial markets and the financing decisions in a sample of Turkish firms. The sample consists of 130 firms that are quoted in the Borsa Istanbul and for which annual balance sheet data for the period 1994-2014 are available and complete. In this study we used to Genaralized Method of Moments (GMM), because of the time dimension shorter than firm dimension and, demonstrate to strong result in comparison with other predictive models. In this study, to examine the impact of developments on the capital structure of the manufacturing industry companies on behalf of the financial markets, it has been established econometric model representing the three levels of investment and growth. According to the analysis conducted in this study, the independent variables in the first model taloga firm size and ra2 profitability level representing lev1 dependent variable of an increase in the Total Debt / Total Assets ratio above will not cause the same way an increase in the M2 value of the independent variable in the second model negative capital expenditure to have a directional relationship is seen arguments, the third model in the M2 money supply and orders of magnitude of the increase in the value ldtalog delayed the change in size will not cause an increase in the same direction.