Toplumsal cinsiyeti ana akımlaştırma stratejisi doğrultusunda bir maliye politikası aracı:Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme
A fiscal policy tool in the context of gender mainstreaming strategy:Gender responsive budgeting
  1. Tez No: 437141
  2. Yazar: GAMZE YILDIZ ŞEREN KURULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BERKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada, bütçeleme süreçlerine toplumsal cinsiyetin ana akımlaştırılmasına dönük en önemli maliye politikası araçlarından biri olan toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemenin entegre edilmesi girişimlerinin kamu hizmetine taraf hizmet sunucusu ve hizmet faydalanıcıları bakımından neticelerini toplumsal cinsiyet perspektifinden incelemek amaçlanmıştır. Türkiye'de yerel yönetimler özelinde ifade edilmek üzere seçilmiş bir yerel yönetim üzerine yapılmış olan nitel araştırma doğrultusunda gerçekleştirilmiş derinlemesine görüşme ve bütçe dokümanlarının analizi sonrasında elde edinilen bulgulara göre toplumsal cinsiyet eşitliği hususunda zihinsel bir dönüşümün sağlanabilmesi adına toplumsal cinsiyetin tüm ana plan ve programlara dahil edilerek uygulanması gerekmektedir ki toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme bu noktada bütüncül, sürdürülebilir ve kurumsal bir bakış açısıyla uygulandığı vakit kadının toplumdaki ikincil konumunda bir değişime yol açabilecektir. Sistematik zihniyet dönüşümü sağlanmadıkça toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe girişimleri tek başına toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri karşısında beklenen etkiyi doğurmamaktadır, yasal zeminde, kimi rapor ve evrakta kadının görünür kılınması yalnızca simgesel bir varoluşa işaret etmektedir. Bu noktada TCDB girişimlerinin zihinsel dönüşümü sağlayacak bilinçlendirme çalışmalarına (toplumsal cinsiyet eğitimleri) ve uzun vadeli projelere öncelik vermesi gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme, Toplumsal Cinsiyeti Ana Akımlaştırma Stratejisi, Feminizm, Bütçe Politikaları, Yerel Kamu Hizmeti
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the consequences of the initiatives towards the integration of gender responsive budgeting, which is one of the most important fiscal policy tools towards gender mainstreaming in budgeting processes, on serve providers and serve beneficiaries as a party to public service in terms of gender perspective. According to the findings obtained from the analysis of in-depth interview and budget documents conducted as a qualitative research on a local authority in Turkey, it is necessary to give place to gender in all main plans and programs in order to ensure a mentality transformation about gender equality. In this point, gender responsive budgeting can help a transformation of the secondary position of woman in society only if this budgeting process can be applied with a holistic, sustainable and institutional perspective. Unless a systematic mentality transformation is ensured, solely gender responsive budget initiatives are not satisfactory enough to bring the desired effect to gender inequalities. On legal basis, making woman apparent in some reports and documents refer to only a symbolic existence. In this point, the priority should be on long term project and awareness raising activities (gender training) of gender responsive budget initiatives to ensure mentality transformation. Keywords : Gender Responsive Budgeting, Gender MainstreamingStrategy, Feminism, Budget Policy, Local Public Service