Hastanede yatan yaşlı bireylere uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programının fiziksel aktivite düzeyine etkisi
Effect of physiotherapy and rehabilitation program on physical activity level in the elderly inpatient
  1. Tez No: 437406
  2. Yazar: MERVE KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜZÜN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hastanede yatan yaşlı bireylerde, hastaneye yatışlarından taburculuklarına kadar geçen sürede mobilitelerinde azalma, fiziksel aktivitelerinde ciddi kayıplar görülmektedir. Çalışmamızın amacı, hastanede yatan yaşlı bireylere uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programının, bireylerin fiziksel aktivitelerine, fonksiyonel becerilerine ve yaşam kalitelerine olan etkisini araştırmaktı. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi-İç Hastalıkları Anabilim Dalı- Geriatri Bilim Dalı tarafından takip edilen hastane servisinde yatan, çalışma ve kontrol grubuna rastgele seçilen toplam 124 hasta dahil edildi. Çalışma grubundaki geriatrik hastaların fonksiyonel düzeylerine uygun olarak, fizyoterapist tarafından ortalama 30 dk aktif fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uygulandı. Kontrol grubundaki geriatrik hastalar ise egzersizleri bireysel olarak uyguladı. Tüm olguların demografik bilgileri, kognitif fonksiyonları, kas kuvveti, komorbid hastalık varlığı, fonksiyonel mobilite, fiziksel aktivite, günlük yaşam aktiviteleri, düşme korkuları, yaşam kaliteleri ve depresyon durumları değerlendirildi. Günlük yaşam aktiviteleri ve depresyon durumları üç ay sonra tekrar sorgulandı. Sosyodemografik veriler açısından gruplar benzerdi (p>0.05). Fizyoterapi alan çalışma grubunun mobilite düzeyinde artış ve hastaların her gün sorgulanan fiziksel aktiviteleri düzeylerinde gelişme bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
. In inpatient older adults, decrement in their mobility and loss in their physical activity are seen in time line between their hospitalization and discharge. The aim of our study was to investigate the effect of physiotherapy and rehabilitation program on physical activity, functional skills and quality of life in elderly inpatient. A total of 124 patients who were randomized as study and control group followed by Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Internal Medicine, Division of Geriatric Medicine were included to the study. Thirty minutes physiotherapy and rehabilitation program was applied to the patients in the study group according to their functional levels. Geriatric patients in the control group did exercises by themselves. Demographic data, cognitive functions, muscle strength, presence of comorbidity, functional mobility, physical activity, daily living activities, fear of fall, quality of life and depression status were assessed of all cases. Activities of daily living and depression status were questioned again three months later. The groups were similar in sociodemographical manner (p>0.05). Increment in mobility ability and improvement in the daily questioned physical activity levels were found in the study group that received physiotherapy (p0.05).