Ratlarda doksorubusin ile teşvik edilmiş kardiyotoksisite üzerine boraks'ın koruyucu etkileri
The protective effects of borax on doxorubucine induced cardiotoxicity in rats
- Tez No: 437455
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN TANYILDIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sunulan bu çalışma dokdorubusin kullanımına bağlı olarak gelişen kardiyotoksisite üzerine boraksın koruyucu etkisini irdelemek amacıyla planlandı. Araştırmada toplam 20 adet Wistar Albino ırkı erkek rat kullanıldı. Ratlar her grupta 5'er adet olmak üzere: Kontrol (standart pelet yem + su+ serum fizyolojik), Doksorubisin, (3,75 mg/kg/ip), Doksorubisin + Boraks, (3,75 mg/kg/ip + 25 mg/kg/oral sırasıyla) ve Boraks (25 mg/kg/oral, haftada bir kez) olmak üzere, 4 gruba ayrıldı. Deney sonunda alınan kan numunelerinde MDA, GSH, CAT, SOD ve CK düzeyleri ölçüldü. Elde edilen sonuçlara göre, yalnızca boraks uygulanan grubun MDA seviyelerinde, kontrol grubu ile kıyaslandığında istatistiksel olarak ( p < 0,05) anlamlı düşüşler olduğu gözlendi. Bunun yanında, CK seviyelerinin başta DXR uygulanan ratlar olmak üzere, kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan önemli ( p< 0,05 ) seviyede yükseldiği; diğer gruplardaki yükselmelerin ise önemli olmadığı tespit edildi. Sonuç olarak, elde edilen veriler boraksın doxorubusin kökenli kardiyotoksitenin önlenmesinde koruyucu olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study planed to determine protective effect of borax in doxorubucine induced cardiotoxicity in rats. In this study, 20 Wistar-Albino male rats were used. Rats were divided in to four groups each of which includes 5 rats. Control group (standart pellet food + water +serum physiological), Doxorubucine (3,75 mg/kg/ip, one dose in a week), Doxorubucine + borax (3,75 mg/kg/ip + 25 mg/kg/oral/ respectively), borax (25 mg/kg/oral, one dose in a week). At the end of the experiment MDA, GSH, CAT, SOD and CK levels were investigated in blood samples. According to the obtain results MDA levels of borax induced groups were decreased significantly when compared with control group. Besides, CK levels in all group were increased according to the control.