Gestasyonel hipertansiyon ve preeklamptik gebelerde tenascin-C ve oksidatif stres parametrelerinin hipertansiyon üzerine etkileri
Tenascin-C and oxidative stress parameters effect of hypertension in pregnant women with gestational hypertension and preeclampsia
- Tez No: 437474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Preeklampsi, gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan hipertansiyon ve proteinüri ile karakterize olan bir multisistem hastalıktır. Gebelikle birlikte görülen hipertansiyon ve eşlik ettiği durumlar olan preeklampsi, gestasyonel hipertansiyon ve hellp sendromu gibi hastalıklar, dünya genelinde gebelikle ilişkili morbidite ve mortalite nedenlerinin önemli sebepleri arasındadır. Gebeliğin başlangıcında ve takip eden süreçte plesantada meydana gelen inflamatuvar ve ilerleyici endotel hasarının patogenezde rol oynadığı düşünülmektedir. Gestasyonel hipertansiyon ve preeklampsi patofizyolojisinden sorumlu tutulan mekanizmalar; yetersiz trofoblastik invazyon, plasental iskemi, vazospazm, anormal hemostaz aktivasyonunun eşlik ettiği pıhtılaşma sistemi, damar endotel disfonksiyonu, anormal nitrik oksit ve lipid metabolizması, lökosit aktivasyonu ve sitokin düzeylerindeki değişiklikler olarak belirlenmiştir. Biz bu çalışmada gestasyonel hipertansiyon ve preeklampsili hastalarda serum tenascin c düzeylerinin ve oksidatif stres parametlerinin hipertansiyon üzerine etkilerinin değerlendirilmesini amaçladık. Materyal ve Metod: Bu kesitsel çalışma için Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji polikliniği, kadın ve doğum hastalıkları polikliniği ve acil servise başvuran gestasyonel hipertansiyonu (n=20) olan, preeklampsi (n=20) olan ve yaş ve cinsiyet uyumlu normal gebe (n=20) ve sağlıklı (n=20) bayan kontrol hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik bulguları ve hastalığa ait semptomları kaydedildi, hastalarımızın tamamına ayrıntılı fiziki muayeneden sonra tansiyon, EKG, Ekokardiyografi ve Biyokimya Laboratuarında rutin tetkikler (hemogram, biyokimya, tam idrar tetkiki) yapıldı ve bu hastalardan tenascin c düzeyleri, oksidatif stres parametreleri çalışılıp sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Hastalara deneysel herhangi bir tedavi uygulanmadı. Çalışmaya kronik kalp, böbrek ve akciğer hastalığı, diyabet, malnütrisyon ve obezite olan hastalar alınmadı. İstatistiksel yöntem olarak nicel değişkenlere ilişkin sayısal veriler Shapiro Wilk normallik testi ile değerlendirildi ve normal dağılım gösterdiği saptandı (p>0,05). Gebelik öncesi ve sonrası değişimlerinin incelenmesinde (tas, tos, osi, tenasin c gibi) paired –t testi, grupların karşılaştırılmasında unpaired –t testive varyans analizi, değişkenler arası ilişkinin belirlenmesinde pearsın korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular ve Sonuç: Tüm gruplara ait demografik, tam kan ve biyokimyasal veriler ile oksidatif stres ve TNC düzeyleri tablo 12.1'de gruplar arası karşılaştırmalar tablo 12.2, 12.3, ve grafiklerde (1,2,3,4,5,6) ile özetlenmiştir. Yaş gruplar arsında benzer iken VKİ, en düşük Grup 1'de ve en yüksek Grup 5'te izlendi (Tablo 12.1). Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0,261). TOS ve OSI en düşük Grup 1 de ve en yüksek olarak grup 5'te izlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Preeclampsia is a multisystem disorder of pregnancy characterized by hypertension and proteinuria occurring after the 20th week. Pregnancy hypertension and co-occurring conditions that are accompanied by preeclampsia, gestational hypertension, and diseases such as HELLP syndrome, the world is among the most important causes of morbidity and mortality related causes throughout the pregnancy. Inflammatory processes occurring in the placenta during pregnancy and that the start of the track and is thought to play a role in the pathogenesis of progressive endothelial damage. Mechanisms of gestational hypertension and preeclampsia pathophysiology responsible; inadequate trophoblastic invasion and placental ischemia, cerebral vasospasm, coagulation system accompanied by abnormal hemostasis activation, vascular endothelial dysfunction, abnormal nitric oxide and lipid metabolism has been identified as changes in leukocyte activation and cytokine levels. We aimed of this study, gestational hypertension and preeclampsia in patients with serum levels of Tenascin C and oxidative stress parameters to evaluate the effects of hypertension. Materials and Methods: A cross sectional study was a conducted in the Medical Faculty at Hospital of Harran University. Patients from Department of Cardiology, Clinic of Gynecology and Obstetric and Emergency Services with gestatianl hypertension (n=20), pre-eclampsia (n=20) healty pregnant (n=20), healty woman (n=20) were included. Clinical findings and symptoms were recorded for all patients. After a detailed physical examination, all patients were measured for ECG, Echocardiography, and routine biochemical tests includind hemogram, standart biochemistry, full urinalysis. Level of Tenascin C, oxidative stress parameters were statistically compared. No amphiric treatment wass applied to the patients. The patient with chronic cardiac, renal, lung diseases and has diabetes malnutrition and obesity were excluded. Shapiro Wilk Test was used for statistical of analysis of variables and normal distribution was observed (p>0,05).paired t- test for investigations (TAS,TOS, OSI, TENASCIN C) before and after pregnancyand unpaired t-test variance analysis for comparison of groups are used. Pearson Correlation analysis was run to decide relationships among variables. Finding and Results: Demographic hemogram and biochemical data, oxidative stress and Tenascin C levels for all groups are shown in Table 12.1. comparisons among the groups are summerized with graphs (1,2,3,4,5,6) in Table 12.2 and 12.3. Altought BMI was similar among age groups, the lowest and higest BMI were observed im group 1 and group 5, respectively. There is a statistical significance among groups that was sourced from differences among group 1-2, 1-3, 1-5 and 3-5 based on subgroup analysis (p0,261). TOS and OSI wass seen the lowest in group 1 and the higest in group 5.