Sosyal anksiyete bozukluğu olan hastalarda işlevsel manyetik rezonans görüntüleme bulgularının incelenmesi
Evaluation of functional magnetic resonance imaging findings of patients with social anxiety disorder
  1. Tez No: 437573
  2. Yazar: CEYLAN ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAŞİT TÜKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaçlar: Sosyal anksiyete bozukluğu (SAB) sıklıkla erken yaşlarda başlayan, kronik seyreden, etkilenen kişilerin sosyal – mesleki işlevselliklerini ve yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen bir kaygı bozukluğudur. SAB'nin oluşum mekanizması ile ilgili bilgiler kısıtlıdır. SAB'si olan kişilerle yapılmış işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (iMRG) çalışmalarındaki önemli bulgular amigdala, insula, hipokampüs ve dorsal anterior singulat korteks gibi korku devresi ve duygu düzenlenmesi ile ilgili bölgelerde artmış aktivite olduğu ve prefrontal korteks aktivitesinde bozulma olduğu yönündedir. Bu çalışmada dinlenim durumundaki beyin ağlarının aktivitesini araştırmayı amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya ilaç kullanmayan ve özgül fobi dışında eş tanısı bulunmayan 21 SAB tanılı hasta ile yaş, cinsiyet, eğitim durumuna göre eşleştirilmiş 21 sağlıklı kontrol alındı. Çekimler 3 T MR görüntüleme cihazı ile yapıldı. Veriler SPM yazılımı ile ön-işlemeden geçirildi. Dinlenim durumu içsel bağlantı ağlarının belirlenmesi amacıyla MATLAB ortamında çalışan GIFT paketindeki bağımsız bileşen analizi uygulandı. Hasta ve kontrol gruplarının dinlenim durumu ağları voksel tabanlı t-testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: SAB'si olanlarda sağlıklı kontrollere kıyasla sol supramarginal girus işlevsel bağlantısallığında artış (p=0.006, MNI tepe koordinatları: 64 42 28; küme hacmi = 83 voksel), sol orbitofrontal korteks işlevsel bağlantısallığında azalma (p=0.048, MNI tepe koordinatları: 22 28 18; küme hacmi: 17 voksel) saptandı. Sonuçlar: SAB hakkındaki çalışmaların çoğu anksiyete uyandıran görevler sırasındaki işlevsel bağlantısallığı tohum temelli analiz ile değerlendirmiş, böylece korku devresi ve duygu düzenlenmesi ile ilgili bölgelere odaklanmıştır. Bu çalışmada tüm beyin analizi ve bağımsız bileşen analizi yapılmış ve merkezi yürütücü ağın işlevsel bağlantısallığında bozulma saptanmıştır. Sonuçlarımız merkezi yürütücü ağın SAB'nin nörobiyolojisinde önemli bir rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Social anxiety disorder (SAD) is a common anxiety disorder characterized by fear in social situations causing considerable distress. The most prominent fMRI findings about SAD are increased activity in emotional regulation areas (amygdala, insula, hippocampus, dorsal anterior cingulate cortex) and fear circuit, and altered activity in prefrontal cortex. This study aims to investigate network abnormalities during resting state. Methods: This study included 21 drug naive patients with SAD (according to DSM-IV) and 21 healthy controls (matched on age, gender, and years of education). The patients did not have any psychiatric comorbidities except for specific phobias. Experiments were performed on a 3 T MRI scanner. Data were preprocessed using Statistical Parametric Mapping software. Resting state functional connectivity networks were obtained with the independent component analysis using Group ICA fMRI Toolbox. Resting state networks of both groups were compared by using the voxel based t-test. Results: SAD patients displayed increased functional connectivity in the left supramarginal gyrus (p=0.006, MNI peak coordinates: 64 42 28; cluster sizes = 83 voxel) and decreased functional connectivity in the left orbitofrontal cortex (p=0.048, MNI peak coordinates: 22 28 18; cluster sizes: 17 voxel). Discussion: Most of the studies about SAD mainly focused on fear circuit and emotinal regulation areas by using anxiety provoking tasks or by using seed based analysis of functional connectivity. By applying a whole brain analysis with ICA, we found altered functional connectivity in the executive network, but no significant difference in fear circuit areas. The results suggest that abnormal connectivity in the executive network might play a crucial role in the neurobiology of SAD.